Donanim 21 HAZİRAN 2010 / 07:47

Trafik ışıkları şekil değiştiriyor

Yeni tasarlanan trafik ışıkları renk körlerinin trafiğe çıkmalarına izin verebilir.

Yeni tasarlanan trafik ışıkları renk körlerinin trafiğe çıkmalarına izin verebilir.


Dünya çapında 200 milyondan fazla renk körü bulunduğu tahmin ediliyor. Bu insanların trafikte, özellikle de ışıklarda zorlandıklarını biliyoruz. Türkiye'de ve bazı ülkelerde de bu sebepten araba kullanmalarına izin verilmeyen renk körleri için yeni üretilen trafik ışıkları, belki de bu yasağı ortadan kaldıracak.

UNISignal'ın ürettiği yeni ışıklarda renk körleri kolaylıkla hangi ışığın yandığını fark edebilecek. Bunun için çok büyük bir tasarımsal değişiklik görünmüyor. Çözüme sanıldığından kolay ulaşılmış. UNISignal tasarımcıları kırmızı ışığı üçgen, sarıyı yuvarlak ve yeşili de kare yaptı.

Şirketin ürünle ilgili açıklamasına göre, yeni ışık şekilleri algılara yerleştiğinde renk körleri çok daha hızlı şekilde ışığı fark edebilecek. Ürünün henüz nerelerde ve nasıl kullanılacağı bildirilmedi. Ancak Amerika'daki bazı eyaletlerde şimdiden yeni ışıkların denenmesi için çalışmalara başlandığı bilgisi geldi.

Amerika'da zaten renk körleri araba kullanabiliyor, ancak Türkiye, Romanya gibi ülkelerde konuyla ilgili yasaklar bulunuyor. Geliştirilen ürünün yasak olan ülkelerde çözüm getirip getirmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.