Donanim 21 HAZİRAN 2010 / 07:47

Trafik ışıkları şekil değiştiriyor

Yeni tasarlanan trafik ışıkları renk körlerinin trafiğe çıkmalarına izin verebilir.

Yeni tasarlanan trafik ışıkları renk körlerinin trafiğe çıkmalarına izin verebilir.


Dünya çapında 200 milyondan fazla renk körü bulunduğu tahmin ediliyor. Bu insanların trafikte, özellikle de ışıklarda zorlandıklarını biliyoruz. Türkiye'de ve bazı ülkelerde de bu sebepten araba kullanmalarına izin verilmeyen renk körleri için yeni üretilen trafik ışıkları, belki de bu yasağı ortadan kaldıracak.

UNISignal'ın ürettiği yeni ışıklarda renk körleri kolaylıkla hangi ışığın yandığını fark edebilecek. Bunun için çok büyük bir tasarımsal değişiklik görünmüyor. Çözüme sanıldığından kolay ulaşılmış. UNISignal tasarımcıları kırmızı ışığı üçgen, sarıyı yuvarlak ve yeşili de kare yaptı.

Şirketin ürünle ilgili açıklamasına göre, yeni ışık şekilleri algılara yerleştiğinde renk körleri çok daha hızlı şekilde ışığı fark edebilecek. Ürünün henüz nerelerde ve nasıl kullanılacağı bildirilmedi. Ancak Amerika'daki bazı eyaletlerde şimdiden yeni ışıkların denenmesi için çalışmalara başlandığı bilgisi geldi.

Amerika'da zaten renk körleri araba kullanabiliyor, ancak Türkiye, Romanya gibi ülkelerde konuyla ilgili yasaklar bulunuyor. Geliştirilen ürünün yasak olan ülkelerde çözüm getirip getirmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun