Donanim 29 MART 2010 / 11:38

Toyota'yı uzaylılar vurmuş

Araçlardaki ani hızlanma probleminin kozmik fırtınalarla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Araçlardaki ani hızlanma probleminin kozmik fırtınalarla ilişkili olduğu düşünülüyor.


Toyota'nın bazı modellerinin hız kontrol yongalarında meydana gelen arıza nedeniyle kontrolsüz biçimde hızlanmasına neden olan arızanın kozmik fırtınalardan kaynaklanmış olabileceği ihtimali ciddi ciddi araştırılıyor. Vanderbilt Üniversitesi'nden Vanderbilt Uzay ve Savunma Elektroniği Enstitüsü mühendislik direktörü Lloyd W. Massengill'in verdiği bilgiye göre, kozmik fırtınaların neden olduğu etkiler yonga içindeki elektrik akımına etki edebiliyor. Massengil, kimi durumda yonga içi aktarım sırasında tek bir atomun hareketinde meydana gelebilecek bir değişimin bile planlanan fonksiyondan farklı bir fonksiyona neden olabileceğini belirtiyor.

Live Science'da yazan Denise Chow da, otomobilden beyaz eşyaya kadar günlük hayatta yer alan hemen her objede elektronik sistemlere daha fazla yer verilmeye başlandığını ve bunların da kozmik radyasyonun etkilerine açık olduğunu söylüyor.

Şu adresteki PDF dosyası da, Toyota'nın kullandığı yongaların bu tarz etkilere daha açık olabileceğini söyleyen ilginç bilgiler içeriyor.