Donanim 09 MART 2010 / 15:29

Toyota'nın kara kutusu diğerlerinden daha karaymış meğer

Toyota otomobillerin kara kutusundan bilgi almak diğer otomobillere nazaran daha zor.

Toyota otomobillerin kara kutusundan bilgi almak diğer otomobillere nazaran daha zor.


Pek çok otomobil şu günlerde hız, gaz pedalı pozisyonu gibi bilgileri kaydeden kara kutular içeriyor ve bu kara kutular kaza durumunda bu bilgileri muhafaza ediyorlar. Ford ve Chrysler bu konuda açık sistem kullandıklarını ve böylece herkesin veriye erişebileceğini iddia ediyor. Bunun yanı sıra General Motors, otomobillerinin kara kutularını okuyabilen bir cihaz üretmesi konusunda Bosch şirketine lisans verdi.

Ancak diğer yandan, Toyota otomobillerinin kara kutusunu okuyabilen tek bir laptopa sahip ve herhangi bir kaza durumunda laptoptaki verileri okumak için mahkeme iznine ihtiyaç var. Honda da bu konuda benzer bir politika sürdürüyor. Bu durum da istenmeyen bir hız durumuna bağlı olarak yapılan soruşturmada bir sorun olarak çıkıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun