Donanim 19 NİSAN 2011 / 08:30

Toshiba 3. boyuta odaklandı

Toshiba’nın bu yıl piyasaya süreceği ürünlerde 3 boyut teknolojisi ön planda. CEVO motoru ile donatılan yeni modeller her şeyi 3. boyuta geçirecek.Dizüstü bilgisayar ve televizyon pazarında ‘gözlüksüz 3 boyut’ teknolojisine odaklanan Toshiba bu teknolojiye sahip yeni ürünlerini düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Dünyanın ilk gözlüksüz izlenebilen 3D TV’nin 20 inç ve 12 inç modellerini Aralık ayında Japonya’da piyasaya süren Toshiba, CES’te tanıttığı 40, 56 ve 65 inçlik modelleri Haziran sonundan itibaren Türkiye’de de vitrine koyacak.

“3D gözlükler tarihe karışacak”

Toplantı boyunca ‘Gözlüksüz 3 boyut’ teknolojisinin demosu sergilendi. 20 inçlik modelde verilen görüntüler, ekrana tam olarak karşıdan baktığınızda 3. boyut hissini sağlıklı bir şekilde verebiliyor.

Gözlüksüz 3D’nin yeni TV ve dizüstü modelleriyle birlikte sunulacağını belirten Toshiba Türkiye Genel Müdürü Aytaç Biter: “Piyasada 3 farklı 3 boyut teknolojisi var. Biz ürünlerimize bunların hepsini kapsıyoruz. Gözlükle kullanılan modellerin yanında, gelecekte pazarın tamamına hakim olmasına kesin gözüyle bakılan bu yeni teknolojimizi de bugünden sunuyoruz” dedi.

Biter, konforu dışında, yeni teknolojinin active-shutter gözlüklerin ortaya çıkardığı karanlık görüntünün de üstesinden geldiğini belirterek: “Artık eve misafir geldiğinde gözlük derdi ortadan kalkacak” dedi.

2. boyuttan 3. boyuta: CEVO

Görüntüleme teknolojilerindeki unsurlardan en önemlisinin ‘görüntü işlemci’ olduğu vurgulanan toplantıda, daha önce IBM, Sony ve Toshiba’nın ortaklaşa geliştirdiği CELL adlı motorun geliştirilerek CEVO adlı yeni bir görüntü işlemcinin ortaya çıkarıldığı açıklandı.

Yazılım ve yongadan oluşan CEVO motoru, Toshiba’nın yeni ürün gamında kullanılıyor. Bu sayede ZL, YL, WL ve ZL2 modellerinde 2 boyutlu ve 3 boyutlu görüntülerde çok daha keskin ve berrak görüntüler elde edilebilecek.

[caption id="attachment_23920" align="alignnone" width="455" caption="ZL serisi ailenin CEVO motoruna sahip yeni üyelerinden"][/caption]

 CEVO motorunun en önemli özelliğinin 2 boyutlu içeriği 3 boyutlu hale getirmesi olduğunu belirten Aytaç Biter: “Bu teknoloji sayesinde 3D film içeriği sizin için dert olmayacak, elinizdeki CD ve DVD’leri, anteninizle aldığınız TV yayınlarını 3 boyutlu olarak izleyebileceksiniz” dedi.

Kişisel TV konsepti geliyor

Toshiba’nın yeni 3D TV’lerinde CEVO’dan sonra gelen en önemli yeniliklerden birinin de ‘kişisel televizyon’ olduğunu belirten Toshiba Avrupa Yöneticisi Michael Leonhardt, TV’nin, üzerinde bulunan bir kamera yardımıyla kullanıcıyı tanıyabilmesine dayanan bu yeni özellik sayesinde tanımlı kullanıcıya göre içerik sunulacağını açıkladı.

Leonhardt: “Bir kez kendinizi tanımladıktan sonra, TV sizin ne sevdiğinizi biliyor ve buna göre içerik sunuyor olacak. Dilerseniz TV karşısına geçtiğinizde spor kanalları karşınıza gelecek. Hatta siz yokken maçlar ve diziler sonra izleyebilmeniz için kaydedilecek. Ya da çocuğunuz TV izlerken sizin tanımladığınız kanallardan başkasını izleyemeyecek.” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun