Donanim 06 TEMMUZ 2010 / 11:41

Toplu davalar vız geliyor tırıs gidiyor

5 bin kişinin dava edilmesi The Hurt Locker filminin indirilmesini engelleyemedi.

5 bin kişinin dava edilmesi The Hurt Locker filminin indirilmesini engelleyemedi.


The Hurt Locker filmini Torrent aracılığıyla indiren 5 bin kişiye filmin yapımcıları dava açmıştı. İnternet sağlayıcılarından kullanıcıların IP adresleri tespit edilip bildirilmesini isteyen yapımcılar bu isimleri mahkemeye sunmaya hazırlanıyor. Bunun yanında yapımcılar filmi indirmeye devam edenlerin de dava edileceğini açıklamıştı.

5 bin kişiye kişi başına bin 500 ile iki bin 500 dolar arasında tazminat ödenmesi için açılan dava, film yapımcılarının bundan sonra takınacağı tavır için de emsal olacak.

Ancak bu tehdit kullanıcıları pek etkilememişe benzemiyor. Hatta film sadece Haziran ayında 200 binden fazla kişi tarafından indirildi. Ayın en çok indirilen 25 filmi listesinde yer bulan The Hurt Locker'ı indirenlerin yüzde 23'ü Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet eden kullanıcılar.

Görünen o ki açılan toplu davalar kullanıcıları pek endişelendirmiyor. Filmleri indirenlerin sayısı arttıkça yapımcıların da işi zorlaşıyor. Ayrıca tüm sorunlar halledilip paylaşım yapanlara ceza verilmesi kesinleşse bile tüm dünyada paylaşım yapanların nasıl cezalandırılacağı sorusu da soğumaya yüz tutmuş yemek gibi yetkililerin önünde bekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun