Donanim 15 EKİM 2008 / 15:58

TK Başkanı Tayfun Acarer’e Çin’den cevap geldi

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in piyasada satılmakta olan çift sim kartlı cep telefonlarına ilişkin değerlendirmesine Çin’de Türk markalarına fason üretim yapan Glocal Trading’den cevap geldi.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in piyasada satılmakta olan çift sim kartlı cep telefonlarına ilişkin değerlendirmesine Çin’de Türk markalarına fason üretim yapan Glocal Trading’den cevap geldi.


Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Basına 14 Ekim 2008 tarihli A.A. kaynağı ile düşen haberde TK Başkanı sayın Tayfun Acarer’in piyasada satılmakta olan çift sim kartlı cep telefonlarına ilişkin değerlendirmesinde piyasadaki çift sim kartlı cep telefonlarını test ettiklerini ve çoğunlukla da standartlara uygun olmadıklarını ve üretim yapan riskli ülke, riskli ürün ve riskli markaların duyurulacağı yer alıyordu.


 


Çin’de Türk markalarına fason bilişim ürünleri üretimi yapan Glocal Trading’in ortağı ve yöneticisi Necmettin Polat, başkanın bu açıklaması karşısında mağdur olacağını düşünen  marka sahiplerinden çokça telefon aldıklarını ve belirsizliğin kalkması için bazı konuların net biçimde marka sahipleri ve telefon üreticilerine bildirilmesi gerektiğini söylerek TK başkanına şu soruları yöneltti:


 


Sayın Tayfun Acarer’in sözünü ettiği standartlar nelerdir ? Avrupa Birliği kalite standardı olan ve telefon için aranan CE standardını Türkiye Avrupa ülkelerinden zaten daha ağır ve farklı bir biçimde uyguluyor. Öyle ki küçük de olsa gümrükten-gümrüğe, günden-güne, memurdan-memura değişen ve ithalatçıyı mağdur eden de pek çok uygulama var.


 


Bir telefon, içinde yer alan etiketin üzerindeki CE simgesinin 0.5cm’den yalnızca 1mm küçük olmasından dolayı gümrükten alınmaz ve geri yollanırken diğer bir telefon ise etiketinde “Made in ÜLKE” şeklinde yazılıp menşe bildirmesi gerekirken “Made by MARKA” şeklinde marka yazmasına rağmen gümrükten alınabiliyor.


 


Farklı gümrük uygulamaları dışında ithalatçının mağdur olduğu bir diğer konu da sayın başkanın başında bulunduğu TK’da ithalatçının IMEI numaralarının sisteme kaydedilmesi. TK’nın yalnızca web sitesinin yavaşlığı bile ithalatçıların 15 gün mağdur olmasına yetiyor. Bunun da standardı bu mu yoksa ?


 


Sayın başkan acaba CE standartlarını daha da farklı bir biçimde mi uygulamak istiyor ? Öyle ise yeni standartların neler olduğunu uluslararası bilişim kamuoyuna ya da en azından marka sahipleri ve üreticilere bir an önce bildirmeli ve dünkü açıklamasının altını net biçimde doldurmalıdır.


 


Diğer taraftan sayın başkanın kastı eğer Avrupa’da uygulanan CE standartları ise telefonlar zaten CE belgesi ile giriyor Türkiye’ye. CE standartlarına haiz olmayan ürünler alınmasın zaten. Sayın başkanın elinde gerçekten uluslararası anlamda kabul edilen bir test imkanı varsa lütfen gümrüklere de bu imkanı tanısınlar ki onlar da testleri burada yapabilsin. Doğru-yanlış en azından tek bir standart olsun. Bir kurumun izin verdiğini bir başka kurum karalayıp töhmet altında bırakmasın.


 


Önemli bir konu da gümrük ve TK’nın ağır ve değişken uygulamaları karşısında yılıp bezen ve resmi külfete katlanmadan gayri resmi ve kaçak yolla telefonların Türkiye’ye sokulmasıdır. Vergilerin ağırlığından ziyade ithalatçı bu uygulamalardan bezdiği için başka yollara başvururken başkanın yaptığı bu altı boş ve korkutucu açıklamadan sonra kaçağın ve rüşvetin daha da artacağını beklemek kehanet olmaz sanırım.


 


Diğer taraftan, Çin’de üretim yaptıkları halde bunu etiketlerine yazmayan yabancı markalar çift hatlı cep telefonu yapmadıklarından Türkiye’de pazar payı kaybettikleri için Türkiye’ye ait milli markalarla üretilen çift hatlı telefonlara adeta savaş açmış ve her yolla markaları baskı altında tutarak korkutmaya ve yıldırmaya çalışmaktadırlar ki bu durum bilişim kamuoyunca bilinmekte ve de kaygıyla izlenmektedir.


 


TK başkanını Çin’e davet eden Polat, “Standartları varsa sayın başkan alıp-gelsin misafirimiz olsun Çin’de. Oturup TK standartlarında ideal bir telefon yapalım, bunu da kamuoyuna açıklayalım. Değilse uluslararası standartlarda telefon üretmeye devam edeceğiz” dedi.


 


Saygılarımla,


Necmettin Polat


Nanhai north blvd, Nanguang rd, Xiandaicheng Garden, 3rd Building, Room:14B, Nanshan, Shenzhen, Guangdong, China


Tel: +86 (755) 8617 1983Fax: +86 (755) 8617 0058 Mobile: +86 13751047864”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun