Donanim 28 EKİM 2008 / 10:20

Tekrar merhaba Blogger.com!

24 Ekim Cuma gecesi Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatılan Blogger.com bugün öğlen saatlerinde erişime açıldı.

24 Ekim Cuma gecesi Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatılan Blogger.com bugün öğlen saatlerinde erişime açıldı.


Aldığımız bilgilere göre mahkeme ortada yeterli delil bulunmadığı için Blogger.com’a (Blogspot.com) erişimi engellemeyi durdurmuş. Burada aklımıza takılan şey deliller yetersizse neden en başta erişimi engelleme kararı alındığı?


Günün benzer gelişmelerinden biri de Google Video ile ilgili. Bu sabahtan itibaren video.google.com adresinden Google Video sitesine erişmek isteyenler, sitenin bir türlü yüklenemediğini gördüler. İnternet sitelerinin mahkeme kararıyla birbirini ardına kapatıldığı şu günlerde ilk akla gelen soru da Google Video sitesine erişimin benzer bir kararla engellenip engellenmediği oldu. Digg üzerinde yayınlanan bir haber Google Video’nun da yasaklı siteler arasına girdiğini iddia ederken, ekşi sözlük’te açılan başlık bu sabahtan beri siteye giremeyenlerin feryadıyla 100’ün üzerinde mesaja doğru ilerliyor. Bununla birlikte öğlen saatlerinde Google Video’ya sorunsuz bir şekilde erişilmeye başlandı. Google Türkiye’den aldığımız bilgiye göre şu an için bir erişim engelleme söz konusu değil ve sitede bir sorun yok.