Donanim 24 ARALIK 2008 / 10:16

Teknolojiyi maliyet merkezi olarak görmekten vazgeçmeliyiz

Teknolojiyi etkin kullanmayan şirketler “sürekli kriz” dönemiyle karşı karşıya…

Teknolojiyi etkin kullanmayan şirketler “sürekli kriz” dönemiyle karşı karşıya…

Yeni yıla adım adım yaklaşıyoruz, ekonomideki belirsizlikler devam ediyor, bu sürecin ne kadar ve hangi düzeyde devam edeceği konusunda ekonomistler farklı farklı görüşler bildiriyorlar. Şirketler de bu durumdan en az düzeyde etkilenmenin, daha verimli süreçlere sahip olmanın yolunu arıyorlar, masraflarını kısıyorlar. Birçok şirket de ilk kalemde bilişim yatırımlarını erteliyorlar. Ama böylece kısır bir döngüye girmiş oluyorlar.


Kurumlarda verimliliği artırıcı en büyük araç bilişim teknolojileri. Doğru teknolojiler, doğru zamanda kullanıldığında şirketlere üst düzeyde verimlilik ortamı sağlıyorlar. Gerçi artık kriz olsun ya da olmasın fark etmiyor, şirketler her zaman daha verimli olmanın yolunu aramak zorundalar. Dolayısıyla bilişim yatırımlarını bir maliyet kalemi olarak görmekten vazgeçmeli, yıllık bütçelerini yaparken de teknolojiyi göz ardı etmemeliler.


Gerçi büyük çaplı şirketler bu yönde daha kararlı adımlar atabiliyorlar ama orta ölçekli şirketlerin çoğu bu kararlılığı gösteremiyorlar. Şu anda “İyi de KOBİ’ler zaten büyük bir sıkıntı içindeler, akıl değil para ver” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru, sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Teknolojiyi siz etkin kullanmazsanız, mutlaka rakipleriniz kullanacaktır. İşte o zaman da sizin için “sürekli kriz” dönemi başlayacaktır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun