Donanim 13 ŞUBAT 2009 / 10:25

Teknolojiye hız, yeşil sahalara manevra

Lotto Twist&Go’lu 360 derece döner vidalı kramponlarla futbolculara daha iyi manevra kabiliyeti, daha çok hız geliyor.

Lotto Twist&Go’lu 360 derece döner vidalı kramponlarla futbolculara daha iyi manevra kabiliyeti, daha çok hız geliyor.


Twist&Go teknolojili kramponlar, Lotto ve İtalya’nın ergonomi alanında uzman laboratuarı Ergovision Lab işbirliği ile tasarlandı. Futbolcunun sahadaki yön değişimleri, o anda sergiledikleri hareketler gözlemlenip düşünülerek geliştirilen Twist&Go teknolojisi, futbolcunun manevra kabiliyetini artırmayı ve sakatlanma riskini azaltmayı amaçlıyor.  


Testlerden elde edilen sonuçlarda, Twist&Go teknolojisinin ayak/zemin sürtünmesini yüzde 2-3 düşürdüğü, hızı saniyede 0,16m artırdığı ve 180 derecelik dönüş için harcanan zamanı 0,16 saniye azalttığı görülmüştür.  


360 derece dönebilen konik vida kramponda ön ayağın iç kısmına denk gelecek şekilde yerleştiriliyor. Böylece parmakların tabana yaptığı basınç azalıyor ve ayağın ön kısmında eşit bir dağılım sağlıyor. Ayağın dönüş eksenini muhafaza ettiği için de denge sağlamayı kolaylaştırıyor. 


İtalya Milli Takımı’nın ve FC Bayern München’in forvet oyuncusu Luca Toni, Guseppe Rossi ve İngiltere’nin Portsmouth takımında oynayan Glen Johnson bu yeni kramponu kullanan futbolcular arasında.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun