Donanim 15 EKİM 2010 / 08:07

Teknolojiye doğanlar

Yaşanan tüm bu değişim iyi mi, yoksa kötü mü?

Yaşanan tüm bu değişim iyi mi, yoksa kötü mü?

Ben belki yaş olarak daha öncesine yetiştim ama günümüzde 30 yaş civarında olanlar televizyon olmayan bir dünya bilmiyorlar. Hayal bile edemiyorlar, televizyon olmadan ne yapılır düşünemiyorlar. Teknolojinin gelişme hızından dolayı artık nesiller arasındaki fark da büyümeye başladı.

Ben, gerçek anlam ilk PC'ye sahip olmak için üniversiteye başlamayı bekledim. İnternet falan daha ortada yok tabii ki.

İki tane kızım var. Biri 10, diğeri 7 yaşında. Onlar için internet, dizüstü bilgisayar, medya oynatıcı, mp3 çalar çok normal şeyler. Arabada giderken film izlemek hayatlarının bir parçası. Wii ile sadece bir sopayı sallayarak oyun oynayabiliyorlar. Televizyonda sevdikleri bir çizgi film varsa ve yatma saatleri geldiyse bir düğmeye basıp kaydedebiliyorlar. Ödevlerini internet'ten araştırıp yapıyorlar.

Tüm bunlar, onlar için çok normal şeyler, su içmek, yemek yemek gibi. Tüm bu teknolojik oyuncaklar onlar için keşfedilecek şeyler değil, hobi değil, hayatın bir parçası. Okuma yazma öğrenmekten farkı yok.

İşte aslında yeni medya dediğimiz, yıllarca üzerinde çalışıp insanlara anlatmaya, öğretmeye çabaladığımız tüm bu gelişmeleri sonuna kadar kullanacak olanlar bu gelen nesil. Bizler, bu gelişmelere adapte olmaya çalıştık, öğrenmeye çabaladık. Bu tip cihazları kullananları teknoloji meraklısı diye adlandırdık. Ancak artık bu gelen nesil bunu öğrenmek için çabalamıyor, teknolojinin göbeğine doğuyor.

Bu nesil büyüdükçe ve artık gerçek bireyler haline gelince mevcut klasik eğlence ve bilişim anlayışı istesek de istemesek de radikal bir şekilde değişecek. Değişmeye de başladı zaten.

Bizler dergileri elimize alıp önce bir sayfalarının kokusunu içimize çekip okumaktan zevk alıyoruz, çünkü böyle gördük. Bizler, iPad gibi cihazlarda dergi okumaya alışmaya uğraşıyoruz. Ancak iPad olan bir dünyaya doğan bu yeni nesil, derginin zaten hep bu tip cihazlardan okunduğunu düşünecekler.

Tüm bu değişim iyi mi yoksa kötü mü? Bunu zaman gösterecek...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun