Donanim 20 NİSAN 2010 / 07:58

Teknolojinin çaresizliği (?)

İzlanda’da kül püskürten yanardağ, gündemin ana konusu olmaya devam ediyor.

İzlanda’da kül püskürten yanardağ, gündemin ana konusu olmaya devam ediyor.

Dünya; depremden sele, kasırgadan savaşlara kadar hem doğal hem de doğal olmayan felaketlerle uğraşırken yeni bir felaket de İzlanda'dan geldi. 187 yıl sonra faaliyete geçerek 6 kilometre yükseğe toz ve kül püskürten İzlanda'daki yanardağ Eyjafjallajokull Avrupa Sivil Havacılık sistemine 11 Eylül'ün bile vuramadığı kadar büyük darbe vurdu.

Teknoloji hayatın her alanında var. En önemli amacı da insan hayatını kolaylaştırmak ve daha yaşanır yöntemler sunmak. Ancak doğa karşısında kalınan çaresizliği görmek ve buna karşı yöntemler geliştirmek de yine teknoloji sayesinde olacak gibi görünüyor.

Konuya iyi tarafından da bakanlar var tabii. Zira volkan patlağından bu yana iptal edilen uçuşlar sebebiyle 1 milyon varil jet yakıtı tasarruf edilmiş durumda ve çevre dostları bunu küresel ısınma için süper bir haber olarak yorumluyor. Hatta işi daha ileri götürüp ismini hem yazamadığımız hem okuyamadığımız Eyjafjallajokull yanardağına teşekkür edenler bile var.

Birçok teknoloji şirketi de bu işte nasibini aldı. Birbiri ardına iptal edilen etkinlikler hem can sıktı hem mali kayba yol açtı. Ama adı üzerinde "felaket"...

Felaketsiz günler dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun