Donanim 03 EYLÜL 2008 / 21:07

Teknolojide tanımlar değişiyor

Teknolojiler gelişip, ürünler evrim geçirdikçe günlük yaşantımıza yeni sözcük öbekleri ekleniyor.

Teknolojiler gelişip, ürünler evrim geçirdikçe günlük yaşantımıza yeni sözcük öbekleri ekleniyor.

Yıllardır telefon, radyo, televizyon, faks, bilgisayar gibi birkaç kelimeden ibaret olan teknoloji lügatımız gün geçtikçe gelişiyor. Gelişmesi güzel ama beraberinde karmaşa da getirmese…


Evinizde mutlaka bir televizyon vardır. İyi de LCD mi, plazma mı? Yoksa hala tüplü (yok canım LPG’li değil, CRT) televizyon mu kullanıyorsunuz? İşte bütün mesele! OLED televizyonlar da bir gelse. Gördüğünüz gibi iki satırda zihninizi bulandırmayı başardım. Oysa temelde dizi, film, maç seyrettiğimiz cihazdan bahsediyorum. Gelin de bunu evine yeni bir televizyon almak için mağaza mağaza gezen tüketiciye anlatın. LCD'nin şurası, plazmanın burası derken modeller ve ömrümüzden yıllar geçip gidiyor.  


Biricik iletişim cihazımız telefonda da durum farklı değil. İcat edildikten yaklaşık bir yüzyıl sonra evdeki köşesinden kalkan ve adının önüne ‘telsiz’ sıfatını alan telefon, ardından  ecnebilerde ‘mobil’, coğrafyamızda ise ‘cep’ titrini alarak kendini bizimle birlikte sokaklara attı. Zaman içinde 5 (10, hayır 15) megapiksel kamera, Bluetooth, MMS sıfatları cep telefonları arasındaki eşitliği de bozdu. Ardından bir kısım akıllı bu özelliklerin çoğunu küçücük fıçıcık gövdesine sığdıran, bilgisayar işlevi de görebilen ve hatta suyundan da koyabilen aletlere ‘akıllı’ telefon dedi ve işler iyice karıştı. Anlayacağınız telefonun kimlik bunalımı gittikçe derinleşmeye başladı.


Bilgisayarda da durum farklı mı sanki? Zamanında oda, salon bilgisayarı diye bir tanım yoktu ama kısa sürede masaüstü ve dizüstü ayrımına geldik. Taşınabilir bilgisayarların pratikliği insanları o kadar etkiledi ki Ultra (Süper, fantastik) Mobil olanları da çıktı. Ancak dizüstülerin performansları hemcinslerine yetişmeyince bazı modeller gittikçe ağırlaşmaya ve yavaş yavaş masaüstünde kullanılmaya ve sırtüstünde taşınmaya başladılar. Sonra da hafif ve ekonomik dizüstü ‘netbook’lar geldi. İnsanlar ‘netbook’larda bir bilgisayardan bekledikleri her şeyi değil, buldukları her şeyi kullanıyorlar. Bu ürünlerde öncelik internete bağlanmak, sörf yapmak, gerekirse birkaç satır bir şey yazmak. Pratik.


Netbook’lar önümüzdeki günlerde çok sık duyacağımız ve telaffuz edeceğimiz Mobil İnternet Cihazları sınıfına giriyorlar. Bu sınıfta; tüketicilerin yarısının kullanmak istediği, kullanıcılarının yarısının da kurtulmak istediği Blackberry veya ismi söylendiğinde bile bir toplululukta heyecanlı bir dalgalanmaya neden olabilen iPhone majesteleri de yer alıyor. Intel, Lenovo, HTC, Sony, Nokia da (gerisini siz getirin…) bu alanda hamle yapan şirketler. Bakalım Mobil İnternet Cihazlarını kaça ayırıp, kaça bölecek, başına sonuna ne gibi sıfatlar getireceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun