Donanim 01 HAZİRAN 2010 / 04:38

Teknoloji ve karartma

İstediğimiz kadar teknoloji gelişiyor, artık herkes her konudan haberdar olacak diyelim. Buna karşın İsrail’in yaptıkları da ortada!

İstediğimiz kadar teknoloji gelişiyor, artık herkes her konudan haberdar olacak diyelim. Buna karşın İsrail’in yaptıkları da ortada!

Son dönemde teknoloji kullanımının artmasıyla Körfez Savaşı'nı, Irak diktatörü Saddam'ın idamını ya da İkiz Kuleler'in yıkılışını televizyonlardan canlı izledik. Bu gelişmeler karşısında da artık dünyada dezenformasyon yani yanlış bilgilendirme yapılamayacağı dünya vatandaşlarının hemen her konudaki her detayı en ince noktasına kadar öğrenebileceği fikrine kapıldık.

Ancak unuttuğumuz bir nokta var. Evet, teknoloji gelişiyor ama iki yönlü gelişiyor. Yani siz istediğiniz kadar canlı yayın mekanizmaları kurun, cep telefonu ya da uydu telefonu sistemleri geliştirin. Ama birileri bunları da bozup işlevsiz hale getirecek şekilde kötü niyetli kullanabiliyor bu teknolojileri!

İşte bunun son örneği de İsrail Hükümeti. Bu terörist devlet, öldürmeye ve katletmeye programlanmış askerlerini dünyanın onlarca ülkesinden getirilen yardımları Gazze'ye ulaştırmaya çalışan aktivistlere saldırtıyor. Sonrasında da yaralıları kelepçeleyip gemileri yedekleyerek bilinmeyen bir yere götürüyor. Tüm bu terörist faaliyetler uluslararası karasularında gerçekleştiriliyor ve gemilerdekilerin dünyayla iletişimi için de karartma teknolojilerini kullanıyor.

İşte siz istediğiniz kadar teknolojiyi insanlık yararına ürettiğinizi ve bunun için kullanacağınızı söyleyebilirsiniz. Ama terör niyetli birileri de çıkar katlettiği masumları saklamak, pisliğini örtmek için kullanır bu teknolojileri. Aklımıza gelen son dönemin modası bir şarkının sözleriyle bitirelim bu haftaki yazımızı.

Fark var, kocaman bir fark var, iyiyle kötü arasında kocaman bir fark var...