Donanim 09 AĞUSTOS 2010 / 14:40

Teknoloji ve insan üzerine

Trafik kazaları gündeme oturdu…

Trafik kazaları gündeme oturdu…

Bilgisayar başına geçtiğimde kafamda, geçen hafta sizlerin de takip ettiğini düşündüğüm Apple ile Migros arasındaki mahkeme süreci haberlerine dair bir iki kelam etmek vardı. Hatırlarsanız iki hafta önce Migros şubelerinde başlayan iPad satışları üzerine yazmıştım. Ama sabah haberleri takip ederken İstanbul’un güne iki ayrı trafik kazasıyla başladığını öğrenince fikrimi değiştirdim. Trafik kazaları teknoloji gündeminden uzak bir konu ama ne yazık Türkiye gündeminden hiç düşmüyor. Bu sabah gerçekleşen iki ayrı kazanın toplam bilançosu (şu an için) 19 yaralı ve 3 ölü… İki kazada da kullanıcı dikkatsizliği neden olarak gösteriliyor.

Nedense biz ülke olarak trafik kazalarını kanıksamış durumdayız. Örneğin her bayram tatili döneminde sayısı onları aşan trafik şehidi veririz. Bunun pek çok nedeni var; dikkatsizlik, bilgisizlik, kurallara uymama ve benzeri. Bunun nedenleri üzerine çok fazla yorum yapamam çünkü uzman değilim. Anlamsız bir ahkam kesme sevdası içindeyse hiç değilim. Ancak işin yine teknoloji boyutuna değinmek istiyorum.

Seri üretime 1903 yılında ABD’de geçilen dev otomotiv endüstrisinde teknolojinin yeri yadsınamaz. Ar-Ge’ye önemli boyutlarda yatırım yapılan bu sektörde, sürüş deneyimini daha kaliteli hale getirmek üzere sürekli yeni sistemler üretiliyor. Bu sistemler sayesinde otomobiller her geçen gün daha akıllı hale geliyor. Bu gelişmeler otoyollara da yansımış durumda. Yakın bir zamanda otomobillerin otoyolla iletişim kurarak sürücülerin işini çok daha kolaylaştıracağını hatta bazı noktalarda kendi kendine hareket edeceklerini de göreceğiz. Ne güzel. Peki o zaman trafik kazalarının azaldığını görebilecek miyiz? Bilemiyorum. Burada kullanıcı faktörü devreye giriyor.

İstediğimiz kadar Ar-Ge yaparak yeni teknolojiler ortaya koyalım, dünyanın en akıllı otomobillerini ve otomobillerle iletişim kuran zeki otoyolları inşa edelim, en doğru denetim sistemlerini hayata geçirelim yine de iş kullanıcıda yani insanda bitiyor. O gelişmiş teknolojiyi kullanan insanda. Ve insanı eğitip bilinçlendirmedikçe, o teknolojinin doğru şekilde kullanılması da çok olanaklı görünmüyor.

Herkese trafik kazalarından uzak, güzel bir hafta diliyorum.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun