Donanim 15 HAZİRAN 2010 / 05:16

Teknoloji ve dünya kupasına bakış

Maçlar üç boyutlu yayınlanacak derken daha büyük dertlerle geldi kupa…

Maçlar üç boyutlu yayınlanacak derken daha büyük dertlerle geldi kupa…

Üç boyutlu görüntü ve televizyon sistemleri son birkaç yılın en büyük eğilimi. Her yenilikte olduğu gibi üreticiler de bunların içini boşaltmaya bayılıyor. Sözde, Güney Afrika'da başlayan Dünya Kupası 2010'daki tüm maçlar üç boyutlu yayınlanacaktı ve izleyiciler için görsel bir şölen sunulacaktı. Ancak maçlar yaklaştıkça gördük ki kazın ayağı hiç öyle değil.

Meğerse kupanın yayın haklarını alan Sony, sadece belirli ülkelerdeki belirli mekânlara kuracağı "özel" alanlarda 3 boyutlu maç seyretme olanağı sunacak. Eee, ne anladım ben bu işten? Demek ki spor karşılaşmalarında üç boyut keyfi için biraz daha beklemek gerekecek.

Karşılaşmalar başlar başlamaz, bir Vuvuzela çılgınlığı aldı yürüdü. Vuvuzela kimine göre Güney Afrika'nın milli çalgısı kimine göre de kutsal bir araç. Ancak her ne olursa olsun benim gibi bir futbol delisini bile televizyonun sesini kısacak kadar olumsuz etkileyen bir gürültü adeta. Sosyal ağlarda yazıldı çizildi, Vuvuzela sesini filtreleyen aleti yapan parayı götürür dendi. Buna karşılık TV üreticileri de boş durmadı ve Vuvuzela sesiyle birlikte tezahüratları da engelleyen televizyon ürettiler. İyi de ağabeyler maç Vuvuzelasız olur da tezahüratsız olmaz ki! Bu arada duyduk ki Türk bir avukat uluslararası futbol federasyonu FIFA'ya başvurmuş ve Vuvuzela'ların statlara sokulmasının yasaklanmasını istemiş. Aman ne akıllıca bir şey, ünlü olmak için en kolay yol: Popülizm!

Bir de işin yayıncılık kısmı var tabii. Maçların bazıları malum öğle saatlerinde oynanıyor. Bizim malum web üzerinden yayın yapan kuruluşlarımız da hemen harekete geçti. "İş yerindeyken dünya kupası keyfini kaçırmayın!" Kupayı kaçırmayalım da yetişmesi gereken işler Messi'nin bir golü yüzünden yetişmezse kim verecek bunun hesabını? Şaka bir yana dünya kupası nedeniyle hem Tivibu hem de Digiturk'un web tabanlı hizmetlerini ofisten kullandım. İkisi için de olumlu görüşlerim var. Evde ya da televizyona erişebilecek bir yerde değilseniz ve 3G dâhil herhangi bir şekilde internet erişiminiz varsa maçları kaçırmıyorsunuz. Bence böyle bir durumda olanlar iki hizmeti de denesin derim.

Son olarak Adidas üretimi şahane teknolojik topumuz Jabulani marifetlerini göstermeye başladı. Turnuva öncesi topların çok anlamsız yön değiştirdiğini iddia eden yıldız futbolcuların iddiaları İngiltere-ABD maçında kanıtlanmış oldu. O mesafeden telgraf çekilse kaleye gitmesi onbeş gün sürecek bir uzaklıktan ABD'li oyuncunun vuruşunda İngiliz kaleci öyle bir hata yaptı ki herkes kaleciden çok topa suç buldu. Bakalım, dünya kupası neşeli başladı umarız da neşeli devam eder...

Favori takımlarınızın karşılaşmalarını kazandığı bir hafta olması dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun