Donanim 10 KASIM 2009 / 06:51

Tehlikenin farkında mısınız?

Bugün gazetelerde 12 yaşındaki “hacker” Musa’nın ölü bulunduğu haberini okudunuz mu?

Bugün gazetelerde 12 yaşındaki “hacker” Musa’nın ölü bulunduğu haberini okudunuz mu?

Evet, yanlış okumuyorsunuz. Musa 12 yaşındaydı ve bir bilgisayar dehasıydı. Bizim teknoloji yoksunu günlük basınımız gibi abartıp rahmetli Musa'ya bilgisayar korsanı demeyeceğiz elbette ama yiten giden bir beynin arkasından aşağıdaki satırları yazmaya da hakkımız var sanırım.

Neydi Musa'nın hikâyesi önce oradan başlayalım. Musa, Erzurum Bakırcı Mahallesi Cennet Çeşme Sokak'ta oturan seyyar satıcı Necmettin Kang'ın 6 çocuğundan dördüncüsü. Musa Kang, 7'nci sınıf öğrencisi ve 3 Kasım günü sabah saat 07.00 sıralarında evlerine 300 metre uzaklıktaki Ömer Duygun İlköğretim Okulu'na giderken kaçırılıyor. Musa'nın cesedine ise bugün ulaşılıyor, yapılan açıklamaya göre Musa başı ezilerek öldürülmüş.

Aslında buraya kadar sıradan bir adli vaka olarak görebiliriz konuyu. Ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü Musa bilgisayar oyunlarından çok iyi anlıyor ve ismi lazım değil çevrimiçi bir oyunun da en iyi karakterlerden birine sahip. Başka bir iddiaya göre Musa, oyun içinde gerekli olan araç gereç satışı da yapıyor ve Musa'nın şifrelerini ele geçirmek isteyen kişilerce işleniyor bu hunharca cinayet.

Tehlike işte burada başlıyor dostlar. Evet, çocuklarımızın internetle ya da bilgisayarla tanışmasını sağlamalıyız. Ancak bunu sağlarken de işin ayarını kaçırmamalıyız. Yoksa Musa gibi gencecik yetenekli beyinler birer birer yiter gider ulusal benliğimizden. Biz de arkamıza baktığımızda sis perdesinden başka bir şey göremeyiz.

İyi haftalar.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun