Donanim 22 EKİM 2008 / 12:01

Tamtamlar navigasyon için çalıyor

Dünyanın navigasyon cihazı lideri TomTom kendi ofisiyle Türkiye'de.

Dünyanın navigasyon cihazı lideri TomTom kendi ofisiyle Türkiye'de.


İstanbul - Hollandalı navigasyon devi TomTom, Türkiye'de navigasyon cihazı pazarını canlandırmak ve hatta oluşturmak hasletiyle ciddi işbirlikleri, yaygın dağıtım kanalı, çağrı merkezi sistemleri ve en önemlisi kendi yerleşik ofisi ile Türkiye'de.


TomTom Orta ve Doğu Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Stefan Kühn, TomTom Orta ve Doğu Avrupa Pazarlama Müdürü Hannes Albrecht ve TomTom Türkiye Ülke Müdürü Özgür Yiğiter'in katılımıyla gerçekleştirilen lansman toplantısında TomTom hem satışa sunduğu modelleri hem de Türkiye'ye yönelik planlarını paylaştı.


Türkiye’deki navigasyon cihazı kullanımının önümüzdeki birkaç yıl içinde Avrupa’daki oranlara ulaşacağına inandıklarını belirten TomTom Türkiye Ülke Müdürü Özgür Yiğiter, “Türkiye navigasyon cihazı satış rakamı 2007 yılında 15 bin adet olarak tahmin ediliyor. Bu rakam Avrupa’da yaklaşık 10 milyon dolaylarında. TomTom olarak Türkiye’ye sunduğumuz cihazların üstün özellikleri ile birlikte navigasyon kullanımına yönelik yürüteceğimiz pazarlama ve iletişim çalışmalarımızla kısa zamanda bu rakamın 3 katına çıkacağını öngörüyoruz. Sahip olduğu bu potansiyel nedeniyle Türkiye, TomTom’un doğrudan girdiği nadir pazarlar arasında bulunuyor. Türkiye yollarında 12,5 milyon araç bulunuyor, bizler de bu potansiyeli değerlendirip, Türkiye’de lider olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


Türkiye pazarında 2007 yılında yaklaşık 15 bin navigasyon cihazının satıldığı tahmin ediliyor. Bu yıl ise bu rakamın en iyi tahminle 30 bin adetler seviyesinde olması bekleniyor. 12 milyonun üzerinde aracın trafikte olduğu Türkiye için bu rakamlar henüz bir navigasyon pazarının oluşmadığını ortaya koyuyor. Avrupa'da yüzde 50, ABD'de ise yüzde 20 pazar payına sahip olan TomTom, Türkiye'de de Avrupa'dakine benzer bir pazar payı hedefliyor.


TomTom navigasyon cihazlarında TeleAtlas frimasının haritalarını kullanıyor. Geçtiğimiz yıl TomTom tarafından satın alınan TeleAtlas dünyanın en önemli harita sağlayıcılarından birisi ve Google Maps gibi uygulamalar da TeleAtlas haritalarından yararlanıyor.


TomTom Türkiye’de öncelikle üç modelle satışa çıkıyor: TomTom ONE, TomTom XL ve TomTom GO 720. Giriş, orta ve üst seviye olarak konumlandırılan bu üç model de Arçelik, Beko, Bimeks, Electroworld, Mediamarkt, Teknosa, Vatan ve önde gelen diğer teknoloji perakende zincirlerinin Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 1.000 satış noktasında tüketiciyle buluşmuş durumda. Modellerin fiyatları ise 400 ile 900 YTL aralığında değişiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun