Donanim 06 OCAK 2010 / 06:00

Takke düştü, kel göründü!

Türkiye’de internet erişiminin çok ucuz olduğu iddia ediliyor, dünya çapında yapılan araştırmalar ise aynı şeyleri söylemiyor.

Türkiye’de internet erişiminin çok ucuz olduğu iddia ediliyor, dünya çapında yapılan araştırmalar ise aynı şeyleri söylemiyor.

Geçtiğimiz haftalarda Anadolu Ajansı'nın "Avrupa'daki en ucuz internet Türkiye'de haberini eleştirmiştim", bu hafta ise gerçekleri ama yalnızca gerçekleri yapılan bir araştırma ve bu araştırmanın rakamlarıyla önünüze döküyorum haydi buyurun.

Araştırmayla ilgili görsele sosyal medya ortamında rastladım. Kısa süren bir araştırmadan sonra da bunun sıradan bir sosyal medya yalanı olmadığı, gerçek bir araştırma olduğu sonucuna ulaştım. Öncelikle araştırma OECD ülkeleri içinde en büyük 20 ekonomiye sahip ülkelerdeki erişim hız ve ücretleri baz alınarak yapılmış. Araştırmaya göre kullanıcı başına düşen ortalama hız Japonya'da 61 megabit seviyesinde ve Japonlar megabit başına yaklaşık 27 ABD senti ödüyorlar. ABD, hız ortalamasında orta sıralarda ve aslında standardı da belirliyor. ABD'de kullanıcı başına düşen ortalama hız 4,8 megabit civarında. Bu ülkede ödenen erişim ücreti, Japonlara göre oldukça fazla ve 3.33 dolar seviyesinde.

Peki, bizde durum ne? Tabii ki içler acısı. Ülkemizdeki kullanıcılar, hız konusunda dünya ortalaması kabul edilen 4.8 megabit'ten yaklaşık yüzde 40 daha yavaş bir şekilde internete erişebiliyor. Daha açık bir dille kullanıcı başına 2 megabit bile zor düşüyor ülkemizde. Haydi 2 megabit iyi diyelim, megabit başına ödediğimiz 20 dolar ve üzeri ücret, araştırmada sadece iki ülkede kırmızı renkle işaretlenmiş, bir tanesi Meksika, diğeri de Türkiye.

Evet, sadece üç hafta önce Avrupa'nın en ucuz interneti Türkiye'de haberi yapanlar ve yaptıranlar. Bana şu işin Türkçesini bir kez daha anlatır mısınız? Siz mi yalancısınız, bu araştırmayı yapanlar mı? Eğer bu araştırmayı yapanlar yalancıysa ben neden hala evimde 1 megabitlik erişim için 45.99 TL yani 20+ dolar ödüyorum? Gelin şunu hiç değilse 2 megabit yapalım!!!

Ucuz internetin hayal olmadığı günler dileğiyle...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun