Donanim 08 EYLÜL 2011 / 16:53

Tablet talebi PC satış beklentilerini tepetaklak etti

Tabletler geliyor PC hedefi düşüyor

Gartner, bu yıla yönelik küresel PC pazarı büyüme tahminlerini indirerek, yüzde 9,3’ten yüzde 3,8’e çekti. En büyük gerekçeyse; tablet savaşları.Bu büyük revizyonun gerekçeleri ise Batı Avrupa ve ABD ekonomilerindeki yavaşlama ile, medya tablet satışlarının patlaması oldu. Reuters’in haberine göre, Apple’ın iPad’inin elde ettiği başarı tüketicilerin PC talebini de azalttı. Buna ek olarak, kamunun ve şirketlerin PC yenileyeceğine dair umutlar da ABD ve Avrupa ekonomilerinin, dolayısıyla şirketlerin yaşadığı sıkıntılarla boş çıktı.

Gartner Araştırma Direktörü Ranjit Atwal, her iki bölgede de karamsar bir ekonomik beklenti hakimiyetine dikkat çekerek, bunun da tüketici ve iş dünyasının taleplerini olumsuz etkilediğini belirtti. Gartner’a göre, bu tablo karşısında tüketici ve iş dünyası harcamaları daha da sıkı bir hal alacak. Okula dönüş dönemi de PC pazarına can vermeye yetmeyecek gibi gözüküyor bu arada.

Yavaşlayan ve değişen piyasa, PC pazarının geleneksel liderlerini de vuruyor. Bunun bir örneği, 2002 yılında Compaq ile 25 milyar dolarlık birleşmenin ardından dünyanın en büyük üreticisi olan HP, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamayla PC işinden çıkacağını duyurdu. Şirket, Apple ile sert rekabet karşısında TouchPad tablet bilgisayarı da tarihe gömecek.

Gartner Araştırma Direktörü George Shiffler’a göre, medya tabletler PC pazarının dinamiklerini tepeden tırnağa değiştirdi. Bu tablo karşısında, HP’nin PC stratejisini yeniden ele alma kararı bile PC üreticilerinin üzerinde ne kadar büyük bir baskı olduğunu, pazardan çıkma veya pazara uyma gibi iki karar arasında gidip geldiğini gösteriyor.

HP’nin ardından iki numaralı PC üreticisi olan Acer da geçtiğimiz ay, kurulduğu günden bugüne ilk kez bir çeyrek dönem zararı açıkladı. Shiffler, “Satıcılar çabalıyor, ama geleneksel PC özellikleri demode hale geldikçe işleri de zorlaşıyor. Bir taraftan da kullanıcılar, PC’lerinin ömürlerini uzatmak için türlü yollar deniyor” dedi.
ETİKETLER : acer apple gartner hp iPad pc tablet
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun