Donanım 13 MART 2013 / 10:23

Tablet rekabetinde ibre Android'e doğru dönüyor

Tablet rekabetinde ibre Android'e doğru dönüyor

IDC’nin yaptığı araştırma 2013 yılında tablet savaşının Android lehine döneceğini gösteriyor. Şirket bu yıl içerisinde 190 milyon tablet satışına ulaşacak Android’in, Apple’ı tahtından indireceğini öngörüyor. Reuters’in haberine göre Android işletim sistemine sahip tabletler, IDC tarafından daha önce belirtilen 172 milyon satış rakamını aşarak 190 milyona ulaşacak. Şirketin son raporuna göre, hali hazırda yüzde 51 ile lider durumda olan iOS'in pazar payı 2013'de, uygun fiyatlı Android tabletlerin daha fazla rağbet görmesiyle yüzde 46'ya gerileyecek. Diğer taraftan Android ise yüzde 48,8 ile pazarda liderlik koltuğuna oturacak. Oluşan bu tablonun altında Microsoft’un da tabletini piyasaya sürmesinin yattığını söyleyebiliriz.

Konuyu değerlendiren IDC'den analist Jitesh Ubrani, tablet pazarındaki büyümenin 8 inç ve alt boyutlardaki tabletlerle sağlanacağını söylerken şunları söyledi:
"Bu çeyrekten satılan her iki tabletten biri 8 inç ve daha alt boyutta. Bu trendin 2013 ve ilerleyen yıllarda da süreceğini düşünüyoruz. Firmalar da tüketicinin, günlük kullanımda çok daha rahat olmalarından ötürü, küçük tabletlere gösterdikleri ilgiyi görmüş olacaklar ki bu alandan daha fazla pay alabilmek için hızlı hareket ediyorlar. "Özellikle son dönemde Google ve Amazon tarafından üretilen “uygun fiyatlı” tabletler ve Microsoft’un da donanım alanına yatırım yapmaya başlaması oluşacak bu tablonun temelini oluşturuyor. Apple’ın taviz vermeyen fiyat politikasına karşın, Steve Jobs sonrası üretilen her ürünün bir önceki modele pek fazla bir şey katmaması, müşterileri uygun fiyatlı Android tabletleri denemeye itmeye başladı. Bunun yanı sıra donanım pazarına tablet bilgisayarla giriş yapan Microsoft’un yarattığı etki de Apple’ın işini oldukça zorlaştırarak tablet pazarındaki etkisini yitirmesine neden oldu.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : android apple tablet