Donanim 25 HAZİRAN 2012 / 14:25

Süt üretimi kayıt altına alınıyor, mobil cihazlardan takip ediliyor

Süt üretimi kayıt altına alınıyor

Vodafone, süt üretim sürecini mobil iletişim sektörüyle bir araya getirerek süt üretim sürecinden stok yönetimine kadar bütün bilgilerin dijital ortamda izlenmesine olanak sağlayacak. Ekrem Uçman / MuğlaVodafone Süt Kayıt Sistemi'yle birlikte çiftçilerin ne zaman, ne kadar süt teslim ettikleri cep telefonlarına anlık olarak gelen kısa mesajlarla takip edilebilecek. Bu sayede bütün üretim süreci kayıt altına alınabilecek. Daha önce elle yapılan kayıt işlemi, karne benzeri bir deftere giriliyordu.

Çiftçiler, süt toplama noktalarındaki dijital kantarlara sütlerini günde iki defa boşaltıyor. Bu işlemin ardından her çiftçi için ayrıca oluşturulan kullanıcı profillerine kaç kilo süt getirildiği girecek. Yeni dijital sistemle birlikte, süt birlikleri, firmalar ve çiftçiler ne kadar süt toplandığını anlık olarak öğrenebilecekler. Bununla birlikte anlık bilgi sistemi sayesinde sütten kesilme gibi durumlar hızla plan değiştirerek daha etkin lojistik ve üretim planlama şansına erişecekler.Milas Süt Üreticileri Birliği-Vodafone iş birliğiyle hayata geçen sistem, süt sektörünün sac ayakları olan süt üreticisi çiftçilerin, süt birliklerinin ve süt firmalarının verileri daha sağlıklı saklamasını ve aktarımını sağlayacak. Özellikle sürdürülebilir tarım ve doğal kaynak yönetimi açısından büyük önem taşıyan proje, elde edilen verilerin daha düzenli ve tüm paydaşlarla şeffaf şekilde paylaşabilecekleri bir altyapıyla saklanabilmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra iş süreçlerine gelecek esneklik sayesinde süt birlikleri, çiftçilere daha kaliteli ve hızlı hizmet sunma imkanına kavuşacak.

Vodafone müşterisi olan bütün çiftçilerin faydalanabildiği sistem, bütün Android tabletler üzerinde çalışıyor. Vodafone müşterisi olmayan çiftçiler de, mevcut tarifelerden birini seçerek sistemi kullanabilme imkanına sahipler.

Sürdürülebilir tarım geleceği şekillendirecek

[caption id="attachment_52724" align="alignleft" width="246" caption="Stonyfield CEO'su Gary Hirshberg"][/caption]

Düzenlenen toplantıya katılan Stonyfield Yönetim Kurulu Başkanı Gary Hirshberg, dünya üzerinde sürdürülebilir iş modelleri yaratmaya yönelik ufak girişimlerin bir araya gelmesiyle birlikte gelecekte oluşabilecek kısıtlı kaynak sorununa daha verimli çözümler üretilebileceğini söyledi.

Dünyada üretilen besin miktarının insanlar için yeterli olmadığına dikkat çeken Hirshberg, tarım politikaları, kaynak kullanımındaki verimsizlik ve iklimsel değişiklikler gibi nedenler sebebiyle gelecekte daha büyük sorunlar olabileceğini belirtti. Hirshberg, sürdürülebilir tarımın yeşil ekonomini için kilit rol üstlendiğine değinirken, organik gıda üretiminin bunun temelini oluşturduğunun altını çizdi.

Türkiye'nin tarım konusunda oldukça elverişli bir ülke olduğuna değinen Hirshberg, mobil iletişim teknolojileriyle birlikte bu konuda önde gelen ülkelerden biri haline gelebileceğini vurguladı. Küçük çiftçilerin sağlıklı besini, kârlı ve sürdürülebilir bir şekilde üretmesine imkan tanıyacak bu teknolojinin önemini belirten Hirshberg, geliştirilen süt kayıt sisteminin sürdürülebilir tarım konusunda mihenk taşı olacağını iddia etti.

Tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, mobil iletişim teknolojileriyle birlikte tarım sektöründe gözle görülür bir büyümenin gerçekleşmesine inandığını söyledi. Mobil teknolojilerin yarattığı ekosistemin, bütün iş kollarında etkin rol oynadığını ifade eden Timuray, önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 26 ülkede, tarımsal gelirleri 140 milyar dolar artırma potansiyeline sahip mobil teknolojiler ile tanıştırdıklarını dile getirdi. Vodafone Süt Kayıt Sistemiyle mobil iletişim teknolojilerini ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmeye odaklı vizyonu bir adım öteye taşıdığını belirten Timuray, tarım ve mobilin bir araya gelmesiyle sürdürülebilir dünya hedefine bir adım daha yaklaşıldığını ifade etti.Sürdürülebilir tarıma sağlam bir katkı

Konuya değinen Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Çırak, yeni sistemin, tüm hayvancılığı etkileyebilecek, vizyoner bir sistem olduğunu söyledi. Bu sayede sürdürülebilir tarıma çok önemli bir aşama yapacağını belirten Çırak, çiftçilerin sütlerini mevcut veritabanı üzerinden istedikleri zaman diliminde, istedikleri gibi takip edebileceklerini  dile getirdi.

Bununla birlikte süt birlikleri olarak süt firmalarıyla teslimat verilerine ilişkin daha rahat takip edilebilir bir zeminde uzlaşma sağlanabileceğini ortaya koyan Çırak, yeni sistemin şeffaf yapısıyla herkesin işini kolaylaştıracağını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun