Donanim 09 ŞUBAT 2011 / 10:03

Suriye Facebook ve YouTube'u açtı

Suriye'de Facebook ve YouTube erişime açıldı

Başar Esad'ın Suriye'deki reform planları, sosyal medya üzerinden tetiklenen Orta Doğu isyanlarının etkisiyle hızlanma eğilimine girdi.

Tunus, Mısır ve Fas'ta yaşanan son olayların ardından ülkenin başındaki isim olan Başar Esad, uzun zamandır gerçekleştirmeye çalıştığı fakat bürokrasi kademesindekilerin direnci yüzünden yavaş ilerleyen reformları hızlandırmaya başladı. Bu reformların önemli ayaklarından birini de ülkedeki internet ağının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması oluşturuyordu. Şimdi buna ülkede internet erişiminin özgürleştirilmesi de eklendi.Suriye, uzun zamandır internet kullanıcılarından gelen talepleri dikkate alarak dün itibariyle Facebook, YouTube ve Wikipedia gibi ülkede uzun zamandır erişime kapalı olan sitelerin erişime açıldığını duyurdu. Diğer bir deyimle, artık Suriye halkı Facebook ve benzeri sitelere erişim için DNS veya Proxy kullanmak zorunda kalmayacak.İnternet servis sağlayıcıların konfigürasyonlarını güncellemesini takiben, birkaç gün içinde ülkedeki herkesin sorunsuzca bu sitelere erişebileceği belirtiliyor.Haberin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun