Donanim 21 HAZİRAN 2012 / 13:38

Surface üreticilerle Microsoft'u karşı karşıya mı getiriyor?

Surface üreticilerle Microsoft'u karşı karşıya mı getiriyor?

Microsoft’un geçtiğimiz hafta yeni tablet bilgisayarı Surface’ı tanıtmasıyla birlikte donanım üreten şirketler endişelerini dile getirmeye başladılar.Microsoft’un stratejisini değiştirerek, yazılımın yanı sıra donanımı da kendisinin ürettiği bir tabletle Apple’ın karşısına çıkmaya hazırlanmasıyla beraber, Microsoft’un yazılımlarını kullanan diğer tablet ve ultrabook üreticilerini oldukça kızdırmışa benziyor. Arasında LG, Asus, Acer gibi donanım üreticilerinin bulunduğu şirketler, Microsoft’un yeni tanıttığı cihaz karşısında oldukça şaşırmış durumdalar. Microsoft’un kendilerine haber vermeden böyle bir oluşuma gitmesinin çok etik olmadığını savunan şirketler, Microsoft’un başarılı olduğu yazılım işine devam etmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

LG konuya ilgili yaptığı açıklamada, şu esnada içinde bulundukları projelerin hiçbirinde Surface’ın varlığının alacakları kararları etkilemediğini söyledi. Şu sıralar sadece akıllı telefona odaklandığını ifade eden LG yetkilileri, tablet projelerinin hali hazırda bulunmadığını ifade ettiler.

Konuyu biraz açarsak, donanım üreticilerinin Microsoft’un yeni ürünü karşısında paniğe kapılmaları oldukça normal. Zira Apple’ın stratejisini izleyen yeni bir şirketin daha olmasının kendilerini sadece Android işletim sistemini kullanmaya itebilir. Android pazarının da Google’ın Motorola’yı satın almasıyla birlikte, Android pazarının da ne hale geleceğinin yarattığı belirsizlik bu şirketlerin içinde bulunduğu durumu aslında çok güzel açıklar nitelikte.

Şirketler henüz ne tarz bir politika belirlemeleriyle birlikte daha ziyade ‘bekle ve gör’ politikasını takip edecek gibi görünüyorlar. Cihazın çıkış tarihine oldukça zaman oluşu, Surface hakkında birçok detayı gün yüzüne çıkartarak, strateji oluşturulmasına olanak sağlayabilir. Bununla birlikte Android işletim sisteminin tablet cihazlar arasında oldukça yaygın olmasını düşündüğümüzde, birçok şirketin bu sistemi tercih etmeye başlayacağını öngörebiliriz.

Donanım üreticileri için bir diğer sıkıntı da, cihazın tasarımı. Tablet ve ultrabook arasında bir tasarıma ve kullanıma sahip olan cihazın, her iki pazarı birden domine etme ihtimali, üreticileri şimdiden kara kara düşünmeye yöneltmiş durumda.

Tabletin çıkış tarihinin sonbaharı bulacağını düşündüğümüzde bu derenin altından daha çok su akacağını söyleyebiliriz.