Donanim 30 ARALIK 2009 / 07:27

Stüdyolar DVD'den önce sayısal yayına odaklandı

Geniş bant bu hızla gelişmeye devam ederse fiziksel medya yakında ortadan kalkabilir.

Geniş bant bu hızla gelişmeye devam ederse fiziksel medya yakında ortadan kalkabilir.


New York Times'ın haberine göre bazı stüdyolar normalde DVD üzerinde yayınladıkları yapımları, henüz DVD'sini piyasaya sürmeden sayısal içerik dağıtım modeliyle tüketicilere taşıma eğilimine girdiler. Şimdilik deneme aşamasında olan sisteme dahil olan yapımların ilki Sony Pictures tarafından dağıtılan ve ülkemizde ‘Köfte Yağmuru' adıyla gösterime giren "Cloudy with a chance of meatballs", diğeri de AMC'nin hit olan serisi Mad Men. Bu iki yapımla ilgilenenler, ağa bağlı televizyon veya yayın alıcıları yardımıyla eserlerin sayısal kopyasına DVD'si piyasaya çıkmadan önce sahip olabilecekler.

Aslında her iki çaba da şimdilik birer deneme olarak nitelendirilse de, genişbant hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla dünyanın gittiği yönü gösterme konusunda ilginç örnekler. Hızlı ADSL ve fiber gibi bağlantıların yaygınlaşmasıyla çoğu kullanıcı zaten dosyaları indirmekten vazgeçip akışkan veri olarak transfer etme alışkanlığına girmişti. Eğer bu tür içerik dağıtım sistemlerinin yanında genişbant erişim de yaygınlaşırsa, Blu-ray'den sonra yeni bir fiziksel medyaya bile gerek kalmayabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun