Donanim 18 MART 2011 / 17:00

SSD değil Flash-HDD birleşimi patlamaya hazır

İki veri depolama uzmanına göre, yeni dizüstü bilgisayarların dörtte biri ve yeni masaüstü PC’lerin yarısı 2016 yılında yeni bir data depolama metoduna uyumlu olacak.

Bu yeni gelişen metot; flash memory ile geleneksel hard disk sürücüleri (HDD) kombine edecek ve daha iyi bir performans sunacak. Flash ile birleştirilen HDD’ler ayrıca, rakip SSD’lerden daha düşük maliyetli olacak.Daha sessiz, daha hızlı SSD’ler yeni bilgisayarlarda HDD’lerin yerini alıyor olmasına rağmen, bunların nispeten yüksek maliyeti HDD’lerin gelecek yıllarda da birçok PC’de kullanılıyor olmasını sağlayacak. PC World’ün haberine göre, bu tahmini yapan iki isim; Coughlin Associates Başkanı Tom Coughlin ve Objective Analysis analisti Jim Handy. İkilinin tahmini; 2016 yılında PC’lerin yüzde 53’ünün, laptop’ların da yüzde 25’inin birleştirilmiş flash ve HDD’ye sahip olacağı yönünde.İkilinin hazırladığı rapora göre, iPhone, iPad ve SSD’ler içindeki temel depolama yongası olan NAND flash hafıza, HDD’ler ve daha yüksek performanslı DRAM hafızalar arasında bir zemin sunabilir. Flash kullanımı daha da önem kazanacak. Bunun sebebiyse raporda ‘DRAM ve hard disk sürücüler gibi dönen depolama arasında artan performans boşluğu olarak’ değerlendirilmiş.Yeni ürünle sistemin güç kullanımı azalacakFazladan ‘ön belleğe alma’ hamlesi ise hard disk sürücünün geçici veri depolama sağlamak için üstündeki baskıyı alır. Bu yeni çift, ayrıca sistemin güç kullanımını da azaltabilecek. Raporda, “HDD’leri kaldırmak yerine, flash hafıza kullanıcılara kendi düşük maliyetli HDD depolarını koruma imkanı verirken, performans gelişimini de elde edebilecek. Gerekli olan flash hafıza, kullanıcılar için fazla pahalı da olmayacak.Flash yonga-HDD ikilisine verilen isim ‘Çifte Depolama’ ve bu yapı, halihazırda veri merkezlerinde ve yüksek performanslı bilgisayar operasyonlarında kullanılıyor. Melez HDD’leri ve bilgisayarın anakartında bir flash’ı içeren bazı yaklaşımlar da bugün kullanılıyor. Bugün sadece Seagate melez hard disk sürücüler yapıyor, ama analistlerin beklentisi, yakında birçok HDD üreticisinin bu yolu izlemesi.Analistlere göre, inovasyonlar yeni bir tablet türünü de beraberinde getirecek ve yılın en flaş tüketici ürünü olacak. Bu yeni ‘tombul tablet’, flash hafızayı hard disk sürücülerle kombine edecek. Bütün tablet pazarının yüzde 40’ının 2016 yılında ‘tombul’ olması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun