Donanim 13 EKİM 2010 / 11:04

Sosyal paylaşım ağlarında ayrımcılık karşıtı kampanya

Almanya’da sosyal paylaşım ağlarında her türlü ayrımcılığa karşı hareket.

Almanya’da sosyal paylaşım ağlarında her türlü ayrımcılığa karşı hareket.


"Nazı Karşıtı Ağ"ın önderliğini yürüttüğü kampanyaya katılan aralarında Youtube ve Myspace'nin bulunduğu 21 sosyal paylaşım sitesi, ırkçı, ayrımcı, antisemitk, homofobik profil ve sayfaları siliyor.

Almanya'da 1996'da ırkçı bir saldırıda öldürülen işçi Amadeu Antonio Kiowa adına kurulan, ırkçılık karşıtı Amadeu Antonio Vakfı ve Zeit gazetesinin başlattığı kampanya "netz-gegen-nazis.de" adlı portal üzerinden yürütülüyor.

Kampanyanın amacı şu şekilde özetleniyor: "Bizler Neonazilere varlık gösterecekleri platform sağlamak istemiyoruz. Birarada ve demokratik yaşamı savunuyoruz. Irkçılığa, antisemitizme ve komplo teorilerine karşıyız. Naziler ifade özgürlüğünden halkı birbirine karşı kışkırtmayı; kin ve düşmanlığa sevk etmeyi; soykırımın olmadığına dair yalanlar söylemeyi; halkları aşağılamayı, kişi ve halklara saldırmayı anlıyor. Onların bu amaçlarına hizmet etmeyeceğiz, sosyal ağlarda ayrımcılığa izin vermeyeceğiz. Neonaziler sosyal ağlarda açtıkları sayfalarda ırkçı söylemlerle ve üyelere gönderdikleri mesajlarla internet kullanıcılarını tehdit ediyor. Bu yöntemlerle ırkçı söylemlerini ve komplo teorilerini normalleştirmeye ve meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Sadece internet üzerinden psikolojik terör uygulamakla kalmıyorlar, sosyal paylaşım ağları üzerinden örgütlenerek saldırılarını gerçek hayata taşıyorlar, insanlara fiziki zarar veriyorlar."

Kampanya nasıl yürüyor?

Kampanyada ırkçı ve ayrımcı söylemlere karşı filtreler uygulayan siteler, denetimlerden kaçan ırkçı ve ayrımcı videoların kullanıcılar tarafından şikâyet edilmesini istiyor. Bir kez yönetim tarafından silinen bu içerikteki videolar bir daha yüklenemiyor. Ayrımcı ifadeler ve semboller içeren kullanıcı profillerini ve yüklemeleri silen Youtube ve myspace de üyelerinden ayrımcı ve ırkçı profilleri ve içerikleri bildirmelerini istiyor.

Kampanyaya katılan sosyal paylaşım ağları şunlar: Bendecho, clipfish, ednetz.de, fudder, Jappy.de, kickeronline, Knuddels.de, kwick!community, meineleute.de, mv-spion.de, myspace, MyVideo, Shcueler.cc, spin.de, StayFriends, studentum.de, meinVZ, schülerVZ, studiVZ, webcity.de, wer-kennt-wenb.de, YouTube.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun