Donanim 02 HAZİRAN 2009 / 05:24

Sosyal medya maymunları

Ülkemizde medyanın genişlemesiyle birlikte hayatımıza girdi “Medya Maymunu” terimi…

Ülkemizde medyanın genişlemesiyle birlikte hayatımıza girdi “Medya Maymunu” terimi…

Televizyonda çokça görünüp, gazete sayfalarını özellikle de magazin bölümlerini gereksizce kaplayan, bazen ünlü bazen de ünsüz kişilere özel üretti toplumumuz medya maymunu terimini. Kâh uçabildiğini iddia eden medyum oldu medya maymunu, kâh sevdiği adam tarafından dövüldüğünü iddia eden manken kızımız ya da şarkıcı türkücü taifesi.


Medya gelişiyor da sosyal medya gelişmeden durur mu? Durmaz. Eh, sosyal medya gelişirken sosyal medya maymunlarının geri kalmasını bekleyebilir miydik? Hayııır...


Geçenlerde elime bir araştırma geçti. Bu araştırmada gençlerin yüzde 95'inin sosyal medyada yer aldığı bunların ise ancak yüzde 5'inin Twitter kullandığını okuyunca sevinmiştim. "Twitter'dan hoşlanmayanlar kulübü" kurabilirim fikri sardı bir anda benliğimi.


Ardından sosyal medya maymunları ilgimi çekmeye başladı. Sosyal medya maymunları nasıl ayrılır diye sorarsanız işte size yanıtı. Sosyal medya maymunu olmak için sosyal medyada popüler olmak şart. Facebook'ta en az bin üyeniz FriendFeed'te en az 500 feediniz, Twitter'da da en az 500 follower'ınız olması şart yoksa baştan kaybettiniz demektir.


Sosyal medya maymunu olmak için ilk iş Facebook'ta kendinize ait bir hayran sayfası açın ve listenizdekileri davet edin. Onlar da size olan hayranlıklarını belirtmek için hayranınız olup dibinize mum dikip adak adasınlar. İşte ilk adım tamam. İkinci adımda Twitter ve FriendFeed ortamına akın. Buralara saçma sapan sorularla dolu mesajlar bırakın. Mesela, "Cep telefonunuz markası ne?", "Bu sene kim şampiyon olur?", "Windows 7 iyi mi kötü mü?", "Blogger mı Word Press mi?". Bu mesajları bıraktıktan sonra işsiz güçsüz taifesinden bir dolu sosyal medya maymunu adayı sizin sorularınıza cevap verecek, bu da sizin popülerliğinizi artıracaktır.


Son olarak da hayranlarınızı düşündüğünüzü belirten bir eylemde bulunmanız gerekiyor. Bunun için önerilerim ise şu: Mesajların ardı arkası kesilmediğinde hemen yeni bir mesaj yazın. "Çok thnx buddies, ben bir kahve yapıcam, ister misiniz?" gibi bir şey olursa çok beğenilir bu da size sosyal medya maymunluğunun kapılarını ardına kadar açar.


Haydi kolay gelsin...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun