Donanim 20 EYLÜL 2010 / 11:56

Sosyal ağlarda birlikten kuvvet doğamıyor

Facebook'ta kurulan boykot grupları kapatılıyor, binlerce kişi sesini duyuramıyor.

Facebook'ta kurulan boykot grupları kapatılıyor, binlerce kişi sesini duyuramıyor.


Hayatımızın tamamen içinde bulunan internet ve üzerinde paylaştıklarımız bizleri daha güçlü kılabiliyor. Bir konu hakkında internetsiz günlere oranla çok daha çabuk örgütlenebildiğimiz günlerin en önemli araçları sosyal ağlar oldu. Ancak bazen durum tersine de dönebiliyor.

Son dönemde dünya tarihinin en ağır çevre felaketlerinden birine sebep olan petrol şirketi BP için açılan boykot sayfası bir süreliğine kapatılmış, gelen tepkiler üzerine tekrar açılmıştı. Facebook yetkilileri konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, teknik bir arızadan söz etmişti. Ancak başka sayfalarda benzer teknik hatalar görülmediği için yapılan açıklama da tatmin edici bulunmamıştı.

Geçtiğimiz günlerde "Boycott Target Until They Cease Funding Anti-Gay Politics" isimli sayfa sansürlendi. Sayfada Target şirketinin eşcinsel karşıtı politikalara yaptığı maddi yardım eleştiriliyor, Target ürünlerinin boykot edilmesi isteniyor.

Facebook'un uyguladığı sansür sonucu yeni tartışma başlıkları açılamıyor, gruba üye olanların diğer web sitelerine video ya da doğrudan bağlantı göndermesi engelleniyor ve grubun yöneticisi tarafından yollanan mesajlar grup üyelerine ulaşmıyor.

Yaklaşık 80 bin kişinin yer aldığı sayfanın sansürlenmesi üzerine grubun yaratıcısı benzer bir boykot sayfası açtı. Ancak yeni sayfaya üç günde sadece bin 450 kişi üye oldu. Daha önce BP'nin boykot edildiğini 847 bin kişinin üye olduğu grubun kapatılmasının ardından açılan grup sadece 2 bin 500 kişiyi bir araya getirebildi.

İletişim ve bilgi paylaşımının getirdiği birlikte hareket edebilme şansı demokratik olmayan yollarla ortadan kaldırılıyor. Sosyal medya sitelerinin varlığıyla ters düşen bu durumun nereye doğru gideceği merak konusu olmaya devam ediyor.