Donanim 27 NİSAN 2012 / 11:19

Sony saniyede 12 kare çekebilen fotoğraf makinesini tanıttı

Sony, tam çözünürlüklü fotoğrafları, saniyede 12 kare hızda arka arkaya çekebilen değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi α77’yi, fotoğrafseverlerin beğenisine sunarak  fotoğraf makinesi yelpazesini genişletti. 

Tam zamanlı faz algılamalı otomatik odaklama özelliğine sahip Sony α77, 11 çapraz sensör ile yeni geliştirilen 19 noktalı AF sistemi ve üç şekilde eğilen Xtra Fine LCD’sine sahip. Cihaz bunun yanı sıra Exmor APS HD CMOS sensörünü, gelişmiş BIONZ işlemciyi ve çok yönlü bilgi ekranlı XGA OLED Tru-Finder'ı kullanıyor.

Geniş hassaslık yelpazesini ISO 50’ye kadar genişletilebilen cihaz, kullanıcılara ISO 100-16,000 aralığında geniş hassaslık sunuyor. Cihaz, hassaslık seviyesi en yükseğe çıkartıldığında bile çok düşük pozlama süresi sayesinde hızlı spor hareketlerini dondurabildiği gibi flaşsız olarak atmosferik düşük titreşimli çekimleri yakalayabiliyor.

Sony’nin BIONZ görüntü işleme motorunun elden geçirilmiş son sürümünü kullanan cihaz, kamera sensöründen gelen büyük miktarlardaki yüksek hızlı verileri işleyebiliyor. Bu sensör ve BIONZ işlemci kombinasyonu, ayrıca fotoğraf veya Full HD video çekerken kullanıcılara çok düşük gürültü seviyesi ile kaliteli bir görüntü kalitesi sağlıyor. 2 milyon 359 bin 396 noktalı bir çözünürlük sunan hassas elektronik vizöre sahip cihaz, kullanıcılarına klasik elektronik vizörlerden 10 kat daha yüksek olan yüzde 100 kare kapsamı ile aydınlık, detaylı, yüksek kontrastlı görüntüler sunuyor.

Günlük ve portre çekimleri için ideal

Makinenin fotoğrafçılara sunduğu yeniliklerden bir diğeri de herhangi bir açıda zahmetsizce kadrajlama için serbestçe eğilebilen ve ekseni etrafında dönen, üç şekilde ayarlanabilmesi. Bunun yanı sıra faz algılama özelliğine sahip cihaz, hareket halindeyken bile portre video çekimlerinde doğru odaklanmayı sürdürüyor.

Magnezyum alaşımlı panellere sahip cihaz, LCD monitörle yaklaşık 1600 çekim, Tru-Finder ile 940 çekim için gücünü iki katına çıkarmak amacıyla iki adet pil taşıyabiliyor.Cihaz kullanıcılarına, portre ve günlük çekimler için ideal olan 16mm geniş açılı sessiz ve aydınlık DT 16-50mm F2.8 SSM standardı sunuyor. Maksimum F2.8 diyafram açıklığında yaklaşık 3x’lik bir zum aralığı sunana cihaz, Optik performans, bütün odak uzaklıklarında sapmayı minimumda tutmak için iki yuvarlak eleman ve üç ED cam eleman tarafından destekleniyor.

Konuya değinen  Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard De Barbanson, α77 fotoğraf makinemiz ile, fotoğraf tutkunlarına daha fazla hız, performans ve yaratıcılık imkanı sunduklarını söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Sony Cyber-shot, Alpha, NEX Ürün Müdürü Arzu Kanberi, cihazın tam zamanlı faz algılamalı otomatik odaklama ile tam çözünürlüklü fotoğrafları saniyede 12 kare hızda arka arkaya çekebildiğini belirtti. Kanberi, makinenin yeni geliştirilen Exmor APS HD CMOS sensörünü kullandığını ve etkin 24.3 megapiksel çözünürlüğe sahip olduğnu ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun