Donanim 09 OCAK 2012 / 10:30

Sony OLED televizyon satmaktan vazgeçti

Sony OLED TV'den vazgeçiyor

OLED teknolojisinin yavaş gelişim ve uyum göstermesi nedeniyle Sony OLED televizyon satışını durduğunu açıkladı.Daily Yomiuri Online’ın haberine göre, Sony OLED panel geliştirme çalışmalarını durdurdu. Şirket özel müşterileri için OLED panel satmaya devame decek ancak tüketicilere yalnızca LED ve LCD paneller sunulacak.

Tüketici pazarına 2007 yılında OLED televizyon sunan Japon devi, yüksek fiyatlar nedeniyle bir türlü beklediği satış rakamlarına ulaşamamıştı. 2010 yılında Japonya’da OLED televizyon üretimini durduran şirket Avrupa ve ABD’ye ihracatını sürdürmüştü.

LCD televizyonlardan daha ince olan ve enerji tasarrufu sağlayan OLED ekranların üretimi Güney Koreli Samsung ve LG tarafından üretilmeye devam ediyor. Hatta bu iki şirket 2012’de OLED televizyonlarını piyasaya sürmeyi, CES’te önemli bir sükse elde etmeyi hedefliyor.

Televizyon üreticilerinin son iki yıldır 3D odaklı üretimde bulunması nedeniyle fiyatları bir türlü inmeyen OLED televizyonların ilerleyen zamanlarda yeniden şansını deneyerek piyasaya sürülmesi bekleniyor.
ETİKETLER : LG samsung Sony sony oled tv