Donanim 17 HAZİRAN 2010 / 07:57

Sizi gözetleyenleri biliyor musunuz?

Yakın çevreden birileri kablosuz bağlantınızı kullanarak suç işlerse sorumlusu sizsiniz.

Yakın çevreden birileri kablosuz bağlantınızı kullanarak suç işlerse sorumlusu sizsiniz.


Özellikle kablosuz internet erişimi kullanan birçok ev kullanıcısının yanı sıra küçük hatta orta boy işletme önemli bir risk ile karşı karşıya bulunuyor. Yakın çevreden kablosuz bağlantıyı kullanarak internete girenlerin işleyecekleri tüm suçların sorumlusu IP numarasının sahibi olduğundan, internet kullanıcılarının büyük bir kısmı her an bir suçlama ile karşılaşabilir.

Türkiye'de internet kullanımının artmasına paralel olarak, kullanıcıların güvenlik sorunları da artış gösteriyor. Güvenlik bilincinin düşük olduğu ülkemizde internet kullanıcılarının bilinçlendirilmesi konusunda tüm kurumlara önemli bir görev düşüyor.

Türkiye, dünyada 2005-2009 yılları arasında ADSL penetrasyonunu en hızlı artıran ikinci ülke konumunda ve toplam ADSL kullanıcı sayısının 6 milyon 500 bin civarında olduğu belirtiliyor. Bu hızlı artış rakamları da beraberinde bir takım riskleri de taşıyor. Özellikle kullanıcılar arasında yaygınlaşan ortak modem kullanımı ve paylaşımı bu risklerin başında geliyor. ADSL paylaşımı yüzünden Türkiye'de birçok yaptırıma uğrayan, para, itibar kaybeden ve suçsuzluğunu kanıtlayamayan birçok dava var.

Uzmanlar özellikle birbirne yakın binalar arasında veya daireler arasında kullanılan ortak kablosuz internet kullanımı konusunda da kullanıcıları uyarıyor. Özellikle kablosuz bağlantılarda şifre ile güvenlik sağlanmadığında, yakın çevreden bu bağlantıyı kullanarak internete girenlerin işleyecekleri tüm suçların sorumlusu IP numarasının sahibi oluyor. Dolayısıyla bu kullanıcıların çocuk pornosu, çalıntı kart ile e-ticaret gibi konularda başları ağrıyabiliyor.

Paylaşımlı bağlantılara dikkat

Türkiye'de bu konu ile ilgili birçok düzenleme yapıldı. Kablosuz bağlantı giderek yaygınlaşıyor ve birçok restoran, hastane, pastane, otel, alışveriş merkezi bu hizmeti müşterilerine sağlıyor. Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesi önemli bir başlık olarak karışımızda duruyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri, ülke savunması konusunda Genelkurmay Başkanlığı ne kadar kritik bir konumdaysa, bilgi güvenliği konusunda da ‘Siber Güvenlik Komutanlığı'nın, siber güvenlik altyapılarının o kadar önemli bir konuma geldiğine dikkat çekiyor. Yetkililer tarafından, dünyada artık siber savaşların çıkmaya başladığı ve ülkelerin de bu siber savaşlar, siber tehditler karşısında kendi güvenlik altyapılarını oluşturma gayreti içerisine olduğunu ifade ediyor. Konunun önemi son olarak Barack Obama'nın siber güvenlik komutanı atamasından da anlaşılıyor.

BTK'dan uyarı var

Kablosuz bağlantılar konusunda da BTK yetkililerinden şu uyarılar yapılıyor:

"Özellikle kablosuz bağlantılarda eğer şifre ile güvenliğimizi sağlamazsanız, hemen yakınınızda bulunanlar rahatlıkla bilgisayarınız üzerinden internete girebilirler. IP numaranız üzerinden internete girerek suç işlendiğinde de bunun sorumlusu siz olursunuz. Türkiye'de bu konu ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü kablosuz bağlantı giderek yaygınlaşıyor ve birçok restoran, hastane, pastane, otel, alışveriş merkezi bu hizmeti müşterilerine sağlıyor. Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesi önem arz ediyor."

ADSL şifreli olsun, kullanmadığınız zaman modemi kapatın

TEDER Başkanı Serhat Özeren ise kurumsal önlemler ve bireysel önlemlerin mutlaka alınması gerektiğine değiniyor. Özeren, her bireyin güvenli internet kullanımı için yapması gerekenler olduğunu söyleyerek şunlara dikkat çekiyor:

"ADSL şifreleri mutlaka olmalı, dinamik IP'lerin değişmesi için modemlerin kullanılmadığı zaman mutlaka kapatılmalıdır. Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun güncel ve yazılımlar kullanılmalı. Kopya ya da korsan işletim sistemi kesinlikle kullanılmamalı. Bilgisayarınızda mutlaka virüs, casus yazılımlar kullanılmalı. Daha da ileri noktada gerekirse bilmediğimiz sitelere girilmemeli, yükleme yapılmamalı ve telifi olmayan müzik ve programlar indirilmemeli. Bilgisayarın güvenlik seviyesi en az orta seviyede tutulmamalı."

Kurumsal olarak güvenlik konusunda da ulusal ve uluslararası birçok profesyonel ile çalışılabileceğini ifade eden Özeren, "Uluslararası denetçiler ve danışmanlar var bu konuda. Kurumun stres testlerini ve tatbikatlarını yapmalısınız. Profesyonel olarak bilişim açıklarını bulan beyaz hacker'lar ile çalışılmalı" dedi.

Sosyal ağlardaki açıklara dikkat

Son dönemin moda isimleri Facebook, FriendFeed gibi ağlarda da tüm kişisel bilgilerini paylaşanları çeşitli güvenlik sorunları bekliyor. Uzmanlar bu ağlarda kişisel bilgiler, cep telefonu ya da video-fotoğraf dosyalarının paylaşımının sorunlar yaratacağı görüşünde. Örneğin siz paylaşmasanız bile sizi takip eden kötü niyetli kişilerin dayınızın soyadının annenizin kızlık soyadı olduğunu tahmin etmesi çok da zor değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun