Donanim 28 MAYIS 2010 / 07:49

Siyasette rekabet sosyal ağlara sıçradı

Facebook'ta takipçisi fazla olan siyasetçinin seçimleri kazandığı bir dünyaya doğru gidiyoruz.

Facebook'ta takipçisi fazla olan siyasetçinin seçimleri kazandığı bir dünyaya doğru gidiyoruz.


Birleşik Devletler Parlamentosu'nda yer alan Cumhuriyetçiler, internet üzerinde "America Speaking Out" isminde bir site açarak, Amerikan vatandaşlarının politik görüşlerini açıklamasına imkân veriyor. Sitede en çok "American Values - Amerikan Değerleri" kısmında görüşler geliyor ve Amerika'nın başka ülkelere özgürlük götürmesi uğruna asker kaybetmesi eleştiriliyor.

Cumhuriyetçilerden Cathy McMorris Rodgers da tartışmaları başka bir boyuta taşıyarak, cumhuriyet partizanlarının Twitter, Facebook gibi sosyal ağlarda demokrat partizanlara göre çok daha fazla yer aldığını söyledi. Cumhuriyetçi lider Boehner'ın da demokrat Pelosi'ye göre 5 kat daha fazla takipçisi bulunduğunu söyleyen Rodgers, Pelosi'nin Tweeter hesabının bile bulunmadığını belirtti.

Amerika'da siyaset internete sosyal medyanın etkisiyle böyle bir boyuta sürüklenirken, sosyal ağlara bağlılık konusunda dünya ortalamasının üzerinde bir performans gösteren Türkiye'deki internet kullanıcılarında da belirgin politik kıpırdanmalar göze çarpıyor. Örneğin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Facebook'taki sayfası, parti genel başkanlığı adaylığının gündeme gelmesinden itibaren hızlı bir hareketlilik gösterek 450 bine yakın üye topladı. Facebook'ta Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adına açılan sayfalarda ise yaklaşık 130 bin civarında üye bulunuyor.

Bu rakamların gerçek seçim sonuçlarına yansıyıp yansımayacağı önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun