Donanim 15 OCAK 2013 / 17:31

Şirketler verilerini satarak gelir elde ediyor

Şirketler verilerini satarak gelir elde ediyor

Değişen dünyada teknolojik, ekonomik ve pazar odaklı faktörler, şirketlerin büyük veri politikalarını da doğrudan etkilemeye başladı. Gartner’ın hazırladığı rapora göre, 2016 yılında şirketlerin yüzde 30’u verilerini satacak ya da takas edecek.Hali hazırda bir çok şirket büyük veri havuzlarını, iş analitiği ve kampanyalar yaratmak için kullanıyorlar. Özellikle perakende şirketleri bu yöntemleri kullanarak kendilerine kazanç sağlayabiliyorlar. Bu konuda bir rapor hazırlayan Gartner, şirketlerin büyük veriyi yönetme ve depolama giderlerini karşılayabilmek için 2016’ya kadar şirketlerin yüzde 30’unun elinde bulunduğu verileri satacağını öngörüyor.

Konuyla ilgili konuşan Gartner Araştırma Departmanı Müdür Yardımcısı Doug Laney, şirketlerin bu verilerin oluşturduğu giderleri masaya yatırması gerektiğini belirtirken, bu büyük verileri nasıl yöneteceklerini de tekrar gözden geçirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Laney, şirketlerin bu verileri tekrardan değerlendirmelerinin şart olduğunu ifade ederken, bu verileri kullanarak yeni ürünler ve kampanyalar geliştirebileceklerini dile getirdi.

Laney, şirketlerin bu yeni eğilimleriyle birlikte veri satıcıları gibi yeni mesleklerin ortaya çıkacağını belirtirken, bu sayede yeni kurulan ya da bu konuda tecrübesiz şirketlerin veri kaynaklarından daha fazla gelir elde edebileceklerinin altını çizdi. Şirketlerin piyasada elde ettiği verileri mutlaka iyi koruması gerektiğini sözlerine ekleyen Laney, bu verilerin yalnızca bir mal, hizmet ya da para karşılığında başka şirketlere kullandırılması gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : büyük veri gartner
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun