Donanim 22 HAZİRAN 2010 / 05:56

Sırada ne var?

İnternet yasakları arttıkça sosyal ağlarda “sırada ne var?” sorusu yoğunluk kazanıyor.

İnternet yasakları arttıkça sosyal ağlarda “sırada ne var?” sorusu yoğunluk kazanıyor.

Türkiye, kendine has kural ve yasalarla yönetilen bir ülke malumunuz. Hal böyle olunca da internet konusunda da farklılaşmamız bence çok normal. Normal de normal olmayan bu yasaklar ve beraberinde getirdiği komik hale gelen süreç. Düşünsenize bir ülkenin konuyla dolaylı yoldan ilgili bakanı "bana vergi vermeyeni ben bu ülkede neden barındırayım ki" benzeri açıklamalar yaparak dünyanın gözü önünde komik duruma düşüyor.

Ya da dünyanın en büyüğü olduğu iddia edilen bir şirket koskoca Türkiye Cumhuriyeti devletini muhatap almıyor. Benim şahsi fikrim bu iki kurumun bir araya gelip sorunu ortak yoldan çözmeleri. O öyle dedi, bu böyle yaptı mantığıyla bir çözüme varmak imkânsız zira. Zaten bu bir çözüm sağlasaydı bu ülke insanı bunca zamandır arka kapısından ulaşmazdı ilgili video sitesine.

Geçen hafta en yoğun kullanılan sosyal ağlardan bir tanesine daha kısa süreli bir giriş yasağı uygulandı. İlgili makamlara göre teknik arıza, internet özgürlükçülerine göre de erişim kısıtlaması yani bir çeşit gözdağıydı bu da. "Bakın diğerlerini kapattık sıra size de geliyor" gibisinden! Bu ve benzeri aba altından sopa göstermelerin en açık tepkisi de doğal olarak şimdi sırada ne var sorusu oluyor.

Çözüm çok açık aslında. Kimseden korkmadan, Amerika'nın yeniden keşfedilmesini beklemeden mevcut doğruları uygulamak bu işi çözer. Tabii bu işi çözmek isteyen gerçekten varsa...

İnternetlerin kesik olmadığı bir hafta dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun