Donanim 08 ŞUBAT 2010 / 05:46

Sinestezi

Algıları arasında farklı bağlantılar kurabilenler iş dünyasının aradığı şey olabilir mi?

Algıları arasında farklı bağlantılar kurabilenler iş dünyasının aradığı şey olabilir mi?

Sinestezi. İngilizce adıyla synesthesia. Bazı insanların farkında olarak veya olmadan hayatının bir parçası haline gelen algı karmaşasını tarif etmek için kullanılıyor. Aslında algı karmaşası bu durum için pek uygun değil, belki algı zenginliği demek daha doğru.

Latincede "Birlikte algılamak" anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden oluşuyor. Bu özelliğe sahip insanlar belli durumlarda farklı algıları bir arada yaşamaya başlıyorlar. Çeşitli tipleri var. Örneğin harf veya rakamlara baktıklarında, aslında hepsi aynı renkte yazılmış olsa bile her karakteri farklı bir renkte görüyorlar. Bazısının duyduğu her bir nota için gözlerinin önüne farklı bir renk veya şekil beliriyor. Herhangi bir rakam dizisiyle karşılaştıklarında bunu haritaya dökenler de var, alfabedeki her bir karakterin kendine ait bir kişiliği ve karakteri olduğunu düşünenler de. Bir kelime duyduklarında dillerinin ucunda farklı tadlar hissedenler bile var.

Bir hastalık değil, aslına bakarsanız bir sorun da değil. Çünkü etkilediği insanların günlük yaşamında farkedilir bir değişime neden olmuyor. Sebebi muhtemelen doğum sırasında beynin farklı bölgeleri arasında kurulan ve zamanla birbirinden ayrılan sayısız bağlantının bir kısmının bozulmadan kalması. Bu da beynin farklı bölgelerinin doğrudan iletişimi devam ettirmesine neden oluyor.

Yaygın bir sendrom değil. Hatta bu sendromu yaşayanların büyük çoğunluğu ya özel bir durum içinde olduklarını fark etmiyor, ya da bunu ömür boyu saklamayı tercih ediyorlar.

Farklı hisleri bir arada yaşayabildikleri için genellikle zengin bir algıya ve geniş bir hayal gücüne sahipler. Değişik bakış açıları ortaya koyabiliyor, başkalarının aklına gelmeyecek düşünce metaforları sergileyebiliyorlar. Çoğu zaten bir şekilde resimle, müzikle, yazmakla ilgileniyor.

Tüm bunların üzerine düşündüm de...

İş dünyasının karşılaştığı problemlerin, hele de günümüzün rekabet ortamında, artık farklı şekilde düşünmeyi gerektirdiğini söyleyip duruyoruz.

Olağan süreçleri arasında dönüp duran yapıların sahip oldukları kaynakları ve sundukları hizmetleri farklı biçimlerde bir araya getirerek, çok daha verimli hale dönüştürecek yaklaşımlara ihtiyacı var diyoruz.

Acaba personeliniz arasında, bir köşede sessizce çalışmaya devam eden sinesteziler var mıdır?

Öylesine aklıma geliverdi işte...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun