Donanim 25 OCAK 2010 / 07:19

Şimdi moda 3. Boyut

Digiturk de belki daha fazla abone çekmek için Ligtv 3B kanalının lansmanını yapar...

Digiturk de belki daha fazla abone çekmek için Ligtv 3B kanalının lansmanını yapar...

Avatar filmi ilk çıktığında, filmin konusundan çok 3 boyutlu olması ön plana çıktı. Etrafımızda birçok kişinin Avatar'ın 3 Boyutlu olmasından çok etkilendiğini gördük. Hatta çoğunluk hayatında ilk defa 3 boyutlu filme gidiyordu. Gittiğim sinema salonunda bile film başlayınca insanlarda şaşırma tepkileri sıkça duydum.

Aslında 10 yaş altı çocuğu olan bizler için bu çok da yeni bir teknoloji değil. Neredeyse son zamanlarda çekilen tüm animasyon filmler 3 boyutlu olarak hazırlanıyor. Çocukları eğlendirmek için üzerinize köfteler yağıyor, köpekbalıkları burunlarını uzatıyor, aslanlar üzerinize atlıyor.

3 Boyutlu film konusunda kişisel olarak en çok etkilendiğim yapım ise U23D oldu. U2 konserini muhtemelen stadyumdakilerden daha detaylı, daha yakın ve daha etkileyici olarak izledik. İnanılmaz bir deneyimdi Bono'nun mikrofonu salona doğru uzatması.Bundan önce sinema ile ilgili yazdığım yazıda da belirtmiştim. Sinema insanları salonlara çekmek için her türlü teknolojik nimetlerden yararlanıyor.

Ancak TV üreticileri de boş oturmuyor. Daha LED TV'ler yeni yeni yaygınlaşmaya başlamışken gözlük takmadan evimizdeki salonumuzda 3 Boyut deneyimini yaşamamızı sağlayacak teknolojileri duymaya başladık.

Geçtiğimiz haftalarda bu konuda iki önemli gelişme yaşandı. Amerika'nın en önemli spor kanalı ESPN ve belgesel kanalı Discovery Channel, 2010 içerisinde 3 boyutlu kanallarının yayınına başlayacaklarını duyurdular. ESPN, 3B kanalının lansmanını 11 Haziran'daki Dünya Kupası maçları ile yapmayı planlıyor. Futbol maçlarını 3 boyutlu seyretmek gerçekten çok önemli bir izleyici deneyimini sunacak gibi gözüküyor.

Discovery Channel ise Sony ve IMAX ile işbirliğine gitti. Çıkacak kanalın içeriğini halen açıklanmadı, ancak 24 saat 3B yayın yapacağı söyleniyor.

Eğlence teknolojilerinde yeniliklerin sonu yok gibi gözüküyor. 2010 yılının en önemli gündemlerinden biri muhtemelen 3B teknolojileri olacak. Özellikle sinema salonlarında büyüklere yönelik birçok 3 Boyutlu filme rastlayacağız. TV tarafında ise ESPN ve Discovery kanallarının başarıları diğer ülkelerdeki kanal sahipleri için de önemli bir referans olacak.

Digiturk bu kadar yüksek rakamları harcadıktan sonra, belki de daha fazla abone çekmek için Ligtv 3B kanalının lansmanını yapar. Neden olmasın...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun