Donanim 10 EKİM 2008 / 06:01

Silikon vadisi, yılan hikayesi

Bilişim Zirvesi ve CeBIT Bilişim Eurasia’nın açılışında sektörümüzün ve ülkemizin önde gelen işadamı ve siyasetçileri hazır bulundu.

Bilişim Zirvesi ve CeBIT Bilişim Eurasia’nın açılışında sektörümüzün ve ülkemizin önde gelen işadamı ve siyasetçileri hazır bulundu.

Dünya ekonomik krizin pençesindeyken Türk telekomünikasyon sektörünün hızı ve dinamizmi sayesinde ülkemizin fazla etkilenmeden bu ekonomik darboğazı atlatacağını öğrendik ve sevindik. Medyamız sözleşmiş gibi telekomünikasyon sektöründe önümüzdeki dönemde devreye girecek numara taşınabilirliği, WiMAX, 3. nesil ve IPTV vb. uygulamaların başlayacağı müjdesini verdi.


 


Konuşmalar arasında dikkate değer ama daha sonra pek satırlar arasında yer almayan bir konu vardı. Anladığım kadarıyla İstanbul’a bir Silikon Vadisi kazandırılması sevdası yine alevlenmiş durumda. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir süredir Silikon Vadisi’nin nerede kurulması gerektiği konusunda arsa arıyordu. İsmi geçen birkaç yer olmuştu ama daha sonra bununla ilgili bir gelişme olmadı. Açılış günü nihayet hem Kadir Topbaş hem de Murat Yalçıntaş bu kez Silikon Vaidisi’nin kurulması için doğru bir yer bulduklarını açıkladılar. Ancak bu açıklama bana pek inandırıcı gelmedi. ‘Madem böyle bir yer bulundu, neden neresi olduğu açıklanmadı’ diye düşünmekten kendimi alamadım. Onbeş yıla yakın bilişim sektöründe yayıncılık yapıyorum ve bu konu inanın ki ta o zamanlara dayanıyor. Ancak hafızamda bu konudaki en taze gelişme, birkaç yıl önce Bill Gates`in Türkiye ziyaretiyle gündeme gelen `Türkiye Silikon Vadisi` projesiydi.


 


Silikon Vadisi deyip duruyoruz ama nedir bu Silikon Vadisi? Silikon Vadisi, Güney Kaliforniya'daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isim. Ve bu bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon yonga üreticilerinin olması dolayısıyla bölge bu adı almış. Sonradan da, yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan isim oluyor. Muhtemelen bizde de öyle olacak. Kurulması düşünülen Türkiye’nin Silikon Vadisi, uluslararası teknoloji markalarının sözümona Ar-Ge merkezi olarak konumlandığı yerler olacak. Dikkat edin, ‘sözümona’ Ar-Ge. Gerçek anlamda ülkemizde Ar-Ge yapabilen o kadar az şirket var ki.. Çünkü Ar-Ge yapmanın maliyetleri çok çok yüksek. Uluslararası şirketler derseniz onların sayısı da bir elin parmakları kadar bile değil.


 


Kısacası Türkiye’nin nitelikli insan gücüyle üretilen, Türk patentli ürün ve hizmetler üreten, kazancın ve gelirin önemli bölümünün yine Türk ekonomisine kazandırıldığı, yurtdışındaki yüksek nitelikli insan gücünün de burada üretim yapmasını sağlayan  bir ekonomik model olabilir mi sizce Türkiye’nin Silikon Vadisi? Sanmıyorum, olsaydı Silikon Vadisi’nden önce teknopark bölgeleri gerçek teknopark bölgeleri olarak faaliyet gösterirdi. Son yıllarda üniversiteler bünyesinde çok önemli teknoparklarımız gelişti. Ancak halen yeteri kadar sanayiye, verimliliğe, üretime, dünya markası geliştirmeye tam olarak hizmet ettiklerini söyleyemem. Biz ülke olarak insana yatırım yapalım, teknoparklar, vadiler arkadan gelir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun