Donanim 15 TEMMUZ 2010 / 07:21

Şili dünyanın ilk "tarafsız" internetine kavuştu

Güney Amerika ülkesinde internetin tarafsızlığı yasalarla garanti altına alındı.

Güney Amerika ülkesinde internetin tarafsızlığı yasalarla garanti altına alındı.


İnternette özgürlük kavramı farklı mecralarda koşulmaya devam ediyor. Sınırların nasıl belirleneceği, neyi suç sayılacağı tam olarak insanların kafasında yer etmemişken, Şili çok önemli bir adım attı.

Çıkarılan internet yasasında, "Hiçbir ISP (internet servis sağlayıcısı) hiçbir internet kullanıcısının kullanımına, gönderip aldığı ya da yayınladığı herhangi içeriğe, uygulamaya ya da yaptığı herhangi bir işlem ve yasal faaliyetleri engelleyemez, müdahale edemez, ayrı tutamaz ya da kısıtlayamaz" ifadeleri yer aldı.

Şili için bu yasa çok önemli bir adım olabilir. Kullanıcıların internet üzerinde yasalara uyduğu sürece kısıtlanmadığını bilmesi ülkenin gelişimi için çok önemli olabilir. Burada değerlendirilmesi gereken bir sakınca da bulunuyor. Kişisel paylaşımların korsan, yani yasadışı olarak kabul edilmesi durumunda servis sağlayıcılar, bu paylaşımlara müdahale edebilir yorumlamasından da endişe ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun