Donanim 26 OCAK 2011 / 13:28

Sigortadan alacağımız var, nasıl alacağımızdan haberimiz yok

Sigortadan alacağımız var, haberimiz yok

Sigorta şirketleri yaşadıkları hasardan doğan alacaklarını tahsil etmeyen müşterilerinin peşine düşüp ödemelerini almaları için özel bildirimde bile bulunurken, bu hakkı için başvuru yapmayan pek çok sigortalı bulunuyor.





Enuygun.com’un Sigortacılık Direktörü İbrahim Özkaplan, sigorta alacaklarıyla ilgili 2 yıllık zamanaşımı süresi olduğunu hatırlatarak, tüketicileri zamanında hareket etmeleri konusunda uyarıyor.



Özkaplan'ın verdiği bilgiye göre tüm sigorta şirketleri, internet sitelerinde bulunan ‘Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar’ başlığı altındaki bir bölümle alacaklılarını hak talep etmeye davet ediyor. Bu konuyu http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/hak-sahiplerince-aranmayan-paralar adresinden sorgulamak da mümkün.



Sigortacılık ile ilgili kamuoyundaki ön yargıların sektörün en büyük yaralarından biri olduğunu dile getiren Özkaplan, “Sektörün büyümesi için biz dahil birçok yetkili bir yandan ürün pazarlamaya, bir yandan da olumsuz önyargıları silmeye çalışıyor. Kasko, zorunlu trafik sigortası, konut sigortası ve diğer sigorta seçeneklerindeki hasar ödemeleri konusunda sigorta şirketlerinin tüketici lehine davranışları yeterince dillenmiyor” diyor.



Liste nasıl oluşuyor?



Tutarı 50 TL ve üzerindeki her türlü alacak, 6 ay içinde hak sahibi tarafından aranmazsa, sigorta şirketi alacaklıya iadeli taahhütlü yazılı bildirimde bulunuyor. Bu mektup aynı zamanda alacakla ilgili 2 yıllık zamanaşımı süresi olduğunu, süre dolduğunda ilgili tutarın sigorta şirketine gelir yazılacağını bildiriyor.



Mektubun gönderilmesini takip eden 1 ay içinde hak sahibi başvuruda bulunmazsa yukarıda bahsettiğimiz link ile tüketicilere ulaşılmaya çalışılıyor. 50 TL’nin altındaki tutarlar için sigorta şirketleri mektup göndermek zorunda değil. Alacaklı 6 ay içerisinde başvurmazsa 50 TL altındaki tutarlar doğrudan ilgili listeye ekleniyor.

ETİKETLER : kaza sigorta
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun