Donanim 16 AĞUSTOS 2010 / 12:11

Şifreler grafik işlemcilere boyun eğdi

İş şifreye gelince sıradan bilgisayarların grafik işlem gücü neredeyse süper bilgisayarlara eşitlendi.

İş şifreye gelince sıradan bilgisayarların grafik işlem gücü neredeyse süper bilgisayarlara eşitlendi.


Georgia Tech Üniversitesi araştırmacıları, günümüz bilgisayarlarında yer alan grafik kartlarında kullanılan işlemcilerin şifre kırma konusunda neredeyse süper bilgisayarlara kafa tutacak bir performans gösterebildiklerini ortaya koydu. Araştırmacıların yaptığı denemelere göre, çağdaş bir grafik kartının ortaya koyabildiği işlem gücü karşısında 7 haneye kadar olan şifrelerin neredeyse hiçbir şansı bulunmuyor. Gelişen teknoloji ışığında daha güçlü şifrelerin zamanı da günden güne azalıyor.

Georgia Tech araştırmacıları, güçlü grafik işlemcilerin kolayca bulunabiliyor olmasının yanında bu yolla şifre kırabilen araçların da giderek yaygınlaştığına dikkat çekiyorlar. Bu da dünyada neredeyse tüm sistemlerin güvenlik tabanını oluşturan şifreleme yaklaşımını tehdit ediyor.

Grafik işlemciler hızlandıkça, belli bir karaktere kadar olan şifrelerde olası tüm karakter birleşimlerini üretmek ve denemek çok daha kısa zaman alıyor. Bu da zamanla en güçlü şifreleri bile tehdit eder hale geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun