Donanim 14 TEMMUZ 2009 / 04:37

Seni lanet internet!

Sayısal yayıncılık hızla yaygınlaşırken, dinozor gazeteciler interneti inkârı hala nimet sanıyor.

Sayısal yayıncılık hızla yaygınlaşırken, dinozor gazeteciler interneti inkârı hala nimet sanıyor.

İşimiz gereği birçok sayısal ağda üyeliklerimiz var ve bu ortamların sıkı birer kullanıcısıyız. Friendfeed'de eski bir gazeteci dostum İbrahim Özdemir, Hıncal Uluç'un internet hakkındaki söylemlerinin yer aldığı haberin linkini eklemiş ve yorumlamış. Bu besleme üzerine 30'dan fazla yorum yapılmış herkes olumlu/olumsuz görüşlerini paylaşmış.


Hıncal Bey özetle, interneti takip etmediğini, ekşisözlük, medyatava gibi ortamlarda sürekli kendisine anlamsız eleştiriler iletildiğini hatta kendi ismiyle Facebook sayfası yaratıldığını söylüyor ve ekliyor: "Benim vaktim kıymetli, benim vaktim altın, pırlanta.. Bilgisayar başında ziyan edemem..."


Sevgili meslek büyüğümüze sormak istiyorum. Nedir sizce interneti değersiz kılan? İnternet ekşisözlük gibi üç beş kendini bilmezin isimlerini gizleyerek sağa sola küfrettiği bir ortam değil ki!


Nedir sizi eleştirilerden bu denli korkutan? İnternet alıştığımız ve sürekli pohpohlandığımız bir dünya değil. Ooo Fatih bey son köşenizi okudum şahane olmuş"çular var gerçek hayatımızda. Ama internette öyle bir yüzünüze vurulur ki ilk hatanız ne olduğunuzu şaşırırsınız, azıcık kendinize güveniniz varsa yazmaya ve mücadele etmeye devam edersiniz taa ki okurlarınızla bir potada buluşana kadar. Çok gazeteci arkadaşım var basılı yayınlardaki köşelerinden aldıkları güçle internette de yazmaya başlayan ama bir ay dolmadan bırakıp kaçan...


Peki Sayın Uluç, bilgisayar başında heba etmediğiniz "değerli" vaktinizde neler yapıyorsunuz? Ar-Ge, inovasyon, herhangi bir icat, insanlığın yararına bir şey? Sanmıyorum, önce gazeteci sonra da bir okur olarak benim gözlemlediğim Hıncal Uluç, Sabah'ın kurulduğu günden bu yana değişmeyen iki isminden biridir. Köşesinden Sezen Aksu'yu pohpohlar, ters düştüğü adamı yerden yere çalar, trafikte suç işleyen araçların plakalarını yayınlar bunun suç olduğunu bile bile ya da bilmeden.


Bu yazı da Hıncal Bey'in iddia ettiği onu eleştiren bir yazı oldu. Ancak interneti karalamadan, bu işin nereden gelip nereye gittiğini bir şekilde analiz etmeden tü kaka etmek kurunun yanında yaşı da yakmak demek bence. Kaldı ki bu alanda emek veren o kadar çok değerli dostumuz varken.


İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun