Donanim 13 OCAK 2010 / 12:41

Şekerle çalışan telefon tasarlandı

Bu telefon da tıpkı sahibi gibi kola ve benzeri şekerli içeceklerle enerji depoluyor.

Bu telefon da tıpkı sahibi gibi kola ve benzeri şekerli içeceklerle enerji depoluyor.


Çinli tasarımcı Daizi Zheng, şekere dayalı yakıt hücresiyle çalışan oldukça ilginç bir cep telefonu tasarımına imza attı. Zheng'in Nokia için tasarladığı konsept telefon, şarj edilebilen lityum iyon piller yerine karbonhidratla beslenen yeni nesil bir bataryayla çalışıyor. Dolayısıyla, kola ve benzeri şekerli içecekler bu cep telefonu için yakıt olarak kullanılabiliyor.

Peki telefonun çalışma şekli nasıl olacak diye sorarsanız şöyle: Tüp şeklindeki telefonun haznesine kolayı doldurduktan sonra, sıvıyı kimyasal reaksiyonla elektrik enerjisine dönüştüren mekanizma çalışmaya başlıyor. Ayrıca telefonun içindeki sıvının şeker miktarı azaldıkça sıvının rengi de değişiyor. Aslında bir de yakıtı soğuk tutmayı becerse, bu icat yaz mevsimi için harika bir çözüm olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun