Donanim 12 MAYIS 2009 / 05:38

Şehiriçinde alolardan bir demet

Elektronik Haberleşme Kanunu'nun yetkilendirmeyle ilgili bölümünün devreye girmesiyle, şehiriçi alo dün resmen rekabete açıldı.

Elektronik Haberleşme Kanunu'nun yetkilendirmeyle ilgili bölümünün devreye girmesiyle, şehiriçi alo dün resmen rekabete açıldı.

"Bu konuda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bir açıklama yaptı ve bu adımla şehiriçi telefon hizmetlerinde serbestleşme sürecinin başladığını belirtti." Bunlar dün Btnet.com.tr'de yayınlanan konuyla ilgili haberde alıntılar.


"Yaşasın yıllar sonra nihayet tam serbest bir telekom sektöründen bahsedebileceğiz!" diyesi geliyor insanın ama sonra hevesi kursağında kalıyor.


Nasıl olacak tam serbestleşme? Alternatif operatörlerin büyümesini engellemek için önlerine konan onca engel nasıl yıkılacak? Bunca yıldır bu operatörlerin pazardaki paylarını toplamda ancak yüzde 4'e getirebilmiş olmalarının vebalini kim ödeyecek?


Bu operatörlerin hepsi mi başarısız ki bu oran sadece yüzde 4'te kaldı? Gerçi Binali Yıldırım'a göre şehiriçinin de rekabete açılmasıyla yüzde 4'lük bu pay yüzde 10'a çıkacakmış, cep telefonunda yaşanan rekabet sabit tarafa da kayacakmış aman ne iyi, yeme de yanında yat hatta!


Efendiler, farkında mısınız, çok yakında sabit hat diye bir şey kalmayacak, 3G bir gelsin, yalın ADSL bir çıksın, zavallı alternatif operatörler baskın operatör karşında iyiden iyiye ezilecek. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenlerin çoğunluğu yüzünden bu günlere gelindi. Şahsen evimde destek olmak adına ADSL bağlantımı alternatif operatörlerin birinden aldım, mümkün olursa telefonumu da onlardan birine kaydırmayı planlıyorum. Ama bireysel destekle olur mu bilmiyorum!


Kısa bir hikâye. Ormanın birinde yangın çıkmış, bütün hayvanlar canla başla alevlerden kaçıyor. Bir bakmışlar karınca minik bir kovayla ters istikamette yangına doğru koşuyor. Demişler ne yapıyorsun, yanıp öleceksin, tek başına yangını nasıl söndüreceksin?


Karıncanın yanıtı kısa ve net olmuş:- Olsun en azından denemiş olurum.


Benimki de o hesap tek başına ne yapabilirim bilmiyorum ama günü geldiğinde denemedim demeyeceğim en azından!


İyi haftalar...


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun