Donanim 16 EYLÜL 2011 / 15:07

Sandisk’ten Ajda Pekkan gibi bellek

Fotoğraf ve videolarınızı 100 yıl sonrasına taşımaya and içen depolama ürünü artık Sandisk’in ürün yelpazesinde. Taşınabilir depolama ürünlerinin popüler markası Sandisk, performansın sınırlarını zorlayan bellekleri ve şık tasarımları bir kenara bırakarak ‘depolamada anti-aging‘ konusuna eğildi. Sandisk Memory Vault, içine kaydedilen veriyi (fotoğraf ve videolar için geliştirildiğine dikkat çekiliyor) 100 yıl boyunca hasar görmeden, eksiksiz biçimde saklamak konusunda çok iddialı. 8GB ve 16GB kapasite seçenekleriyle piyasaya sürülmesi beklenen Sandisk Memory Vault’un 50 dolar fiyat etiketine sahip olacağı belirtiliyor.

Daha önceleri CD ve DVD üreticilerinin bu tip iddiaları, bu tip ortamların kullanım koşullarının kontrol edilememesi sebebiyle hep boşa çıkıyordu. Sonrasında bu iddiaya sahip ürünler ‘arşiv‘ amaçlı profesyonel ürünler olarak sınıflandırılarak raflardaki yerini almaya başladı. Tabii gün ışığı, rutubet ve ısı gibi değişkenler nedeniyle CD ve DVD’de bu iddialar çok daha dayanaksız. Öte yandan değişken kullanım şartlarının flash tabanlı depolama birimleri üzerindeki etkisi daha az olduğundan Sandisk’in yaklaşımının mantık dahilinde olduğunu söylemek mümkün.

(Ed: Diğer taraftan belleğin 100 yıllık iddiasını kimin doğrulayacağı da merak konusu. Biz göremesek de, iddia doğrulanırsa Sandisk’e başarı plaketini Ajda Pekkan verebilir.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun