Donanım 01 HAZİRAN 2016 / 08:50

Sanal gerçeklik bilgisayarları artık sırt çantasında

MSI ve HP sanal gerçeklik sistemleri için hazırladığı sırt çantası bilgisayarlarını sergiledi.

Teknoloji dünyasının son dönemdeki en popüler trendlerinden biri haline gelen ve 2016 yılı itibariyle kullanıcılarla buluşmaya başlayan sanal gerçeklik (VR) sistemleri için yeni çözümler üretilmeye devam ediliyor. Kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilmek adına hareket kabiliyetini arttırmak isteyen bilgisayar üreticileri Tayvan'da düzenlenen Computex 2016 fuarında sırt çantası şeklindeki bilgisayar çözümlerini sergilemeye başladı.

Sırt çantası şeklinde sanal gerçeklik bilgisayarı üreticilerinden biri olan MSI, bu sistemlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek grafik gücünü sağlayabilmek adına Intel'in dizüstü bilgisayarlar için tasarladığı Core i7 işlemcisine yer verirken ekran kartı tarafında ise GTX 980 modeline yer veriyor. Nvidia'nın GTX 1080 ve 1070 modellerinin yakın zamanda piyasaya çıktığı düşünüldüğünde MSI'ın sırt çantası bilgisayarının ekran kartı tarafında güncellemeye gitmesi mümkün gibi gözüküyor.

Bu konsepte ilgi duyan üreticilerden bir diğeri ise HP. Omen serisi altında hem masaüstü hemde taşınabilir oyun bilgisayarları üreten firma, Omen X modeliyle de sanal gerçeklik dünyasına giriş yapıyor. Intel Core i5 ve i7 modellerinin yanısıra 32GB belleğe sahip olan Omen X, sahip olduğu dahili pil ile 1 saat boyunca HTC Vive sanal gerçeklik sistemini çalıştırabiliyor ve belki de en önemli özellik olarak sistem kapatılmadan pilinin değişmesine olanak tanıyor. Kablo derdini tamamen ortadan kaldıran HP Omen X, kullanıcılara rahat bir hareket alanı sunarak sanal gerçeklik için çok farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor.