Donanim 15 KASIM 2008 / 10:16

San Marino’dan telefon var

Geçenlerde eve gittiğimde, cep telefonuma cevapsız bir çağrı düştüğünü gördüm.

Geçenlerde eve gittiğimde, cep telefonuma cevapsız bir çağrı düştüğünü gördüm.

Otobüste giderken belli ki duymamışım. Arayan +378 6 632 10 03 numaralı telefon. Acaba Bulani sonunda cep telefonumu da mı buldu derken, uluslararası telefon kodları listesini açıp arayan numaranın kaynağına bir bakayım dedim. 378 San Marino’nun koduymuş, hayatta da ayak basmadığım bir yerdir. Haydaaa...


 


Ama merak bu, aklıma da bir kurt düştü. Dedim şu numarayı internetten bir aratayım. Hani arayan uluslarası bir şirkettir, bu da santral numarasıdır belki bir yere yazmışlardır diyerek. Karşıma bu kadar çok sonucun çıkacağını beklemiyordum. Bunların en ilginci de whocallsme.com diye bir site. Meğer ki insanların kendilerini kimin aradığını sorabileceği bir site bile yapmışlar, haberim yoktu vay be dedim içimden.


 


Görünen o ki, San Marino’daki arkadaş oldukça geniş bir coğrafyaya çağrı bırakıyor. Listeye yazanlar arasında dünyanın dört bir yanından kullanıcılar var. Numara telefonu kısacık çaldırıyor ve kapatıyor, bu yüzden yakalayıp açamıyorsunuz. Neden böyle bir iş yaptıklarına dair aklıma gelen en yakın ihtimali de Max adlı kullanıcı dillendirmiş. Diyor ki, “Bunlar büyük ihtimalle 900’lü servisler gibi arandıkça kazanan bir yere ait. Böyle çağrılar bırakıyor ki meraklanıp geri arayın, onlar da para kazansınlar”. Oldukça mantıklı.


 


Şimdi asıl soru, benim cep telefonumu acaba nereden buldukları. Bence siz siz olun, bankacılık gibi zorunlu haller hariç cep telefonunuzu satış amaçlı veri tabanlarından uzak tutun. Facebook gibi platformlarda hele hiç paylaşmayın.


 


İnşallah bu konuya değinmekle Türkiye’deki potansiyel girişimcilerin (!) aklına karpuz kabuğunu sokmamışızdır.