Donanim 24 ŞUBAT 2011 / 15:57

Samsung’un hedefi Apple

Güney Koreli Samsung Electronics, ultra-ince dizüstü bilgisayarını meraklılarına tanıttı. Şirketin hedefi; Apple’ın egemen olduğu üst seviye mobil bilgisayar segmentinde varlığını güçlendirmek.

Hızla büyüyen akıllı telefon ve tablet bilgisayar pazarında Apple’ın en güçlü rakiplerinden biri olarak öne çıkan Samsung, notebook pazarını da gözüne kestirdi. Bu pazarda da Apple, MacBook serisi ile iPhone’un ve iPad’in başarısını tekrarlamak istiyor.Öte yandan, Samsung hafifliği ile öne çıkan 9 serisi notebook’ları, Apple’ın ekim ayında tanıttığı ultra-ince MacBook Air’in rakibi olarak ortaya koydu. Yeni dizüstü bilgisayarın Amerika kıtasında ve Avrupa’da gelecek ay pazara sunulacağı açıklandı.Araştırma şirketi DisplaySearch verilerine göre, geçen yılın son çeyreğinde dünyanın en büyük PC üreticisi unvanını Hewlett-Packard’dan alan Apple, iPad tabletinin güçlü satışlarından da memnun. Şirket son çeyrekte 10 milyondan fazla notebook ve tablet bilgisayar sevk etti, pazarda yüzde 17 pay elde etti, Böylece HP’ye kıyasla bir milyondan daha fazla sevkiyat yaptı ve böylece HP’nin payını da yüzde 15,6’ya indirdi.

Samsung ise yaptığı açıklamada, geçen yılki 7’nciliğin ardından, bu yıl mobil PC pazarında global bazda 6 numaralı oyuncu olmak istediğini söyledi.