Donanim 09 EKİM 2012 / 17:50

Samsung yeni dosya sistemi F2FS ile mobil cihazları hızlandıracak

Samsung, NAND bellekler için geliştirdiği yeni F2FS'le birlikte, bu sistemi kullanan cihazlarda oluşan sorunları gidermenin yanı sıra cihazları hızlandırmayı amaçlıyor. Hali hazırda kullanılmakta olan birçok dosya sistemi mekanik disklere uygun olacak şekilde tasarlandığı için, kullanım alanı çok daha geniş olan bellek tabanlı depolama birimlerinde zaman zaman sorunlarla karşılaşılıyor.

Samsung bu sorunu çözme ve cihazlardaki performansı artırma adına, RFS sisteminden sonra ikinci kez bir dosya sistemini geliştirdiğini duyurdu. NAND tabanlı bellekler kıstas alınarak geliştirilen bu yeni dosya sistemi, açık kaynak kodu kullanarak özellikle veri yazımı esnasında daha yüksek hız sunmayı vadediyor.

Bunun yanı sıra, NAND bellek tabanlı depolama cihazları yönetim şemaları nedeniyle farklı karakteristikler gösterse de, F2FS sadece disk üzerindeki düzenin yanı sıra temizleme algoritmalarını da içine alan farklı parametreleri de destekliyor. Bu sayede bellek üzerinde yaşanabilecek veri kayıplarının da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Samsung, yeni dosya sisteminin ext4 ve exFAT dosya sistemlerinden çok daha avantajlı olduğunu ve özellikle yüksek hızlı diske yazma özelliği sunduğunu belirtiyor.

Samsung’un daha önce geliştirip Galaxy S’te yer verdiği RFS tecrübesinden sonra, bu yeni hamleyle birlikte yeni cihazlarında ne gibi gelişmeler yaşanabileceği merakla bekleniyor.

F2FS hakkında detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : f2fs nand samsung samsung f2fs
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun