Donanım 23 MART 2016 / 10:05

Samsung'un yeni SSD çipleri 1500 MB/s okuma hızına ulaşıyor

Samsung'un anakartlara tümleşik olarak kullanılması planlanan yeni SSD depolama çipleri, bir hayli yüksek hızlara ulaşabiliyor.

SSD'lerin gelişimi devam ediyor. SATA'dan sonra M.2 formundaki SSD'ler konuşulurken şimdi de BGA formundaki SSD'lerle karşılaşıyoruz. BGA formunu tanımlamak için dizüstü bilgisayarlardaki işlemcileri örnek gösterebiliriz; anakarta lehimlenerek takılır, değiştirilmesi kolay değildir. Peki BGA SSD'ler neden tercih edilsin? Çünkü çok çok az yer tutuyorlar.

Samsung'un BGA SSD'si PM971, 128, 256 ve 512 GB seçenekleriyle geliyor. 1500 MB/s okuma ve 600 MB/s yazma hızlarına ulaşabilen bu minik çipin tam olarak boyutları henüz bilinmese de BGA SSD'lerin boyutları en küçük 16 x 20 mm, en büyüğü ise 28 x 28 mm. Yani bu 512 GB'lik ve bir hayli hızlı SSD'ler neredeyse bir SD kart boyutunda.

Bu çiplerin yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda ve diğer çeşitli sistemlerde kullanılması bekleniyor. Ürünün maliyeti hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Umuyoruz bu çipler akıllı telefonlarda da kendine yer bulabilir.
ETİKETLER : bga ssd m.2 samsung