Donanim 12 ARALIK 2011 / 17:42

Samsung Ultrabook’ta kuralları koyuyor

Ultrabook sınıfına ait yeni ürünleriyle dikkat çeken Samsung, kullanıcılarına 21 mm’de 14 inç ekran ve optik sürücü sunuyor.Samsung, ultrabook sınıfının duyulmasından daha önce sahip olduğu ‘Series 9’ dizüstü bilgisayarlarıyla bu sınıftaki ürünlere meydan okuyordu. Şimdiyse bu sınıftaki yeni ürün ailesi Series 5 Ultra ile ortaya çıkan şirket ultrabook’ların sınırlarını zorlamaya niyetli görünüyor.

Series 5 Ultra serisi, 20,9 mm kalınlığıyla taşınabilirliğini korurken aynı zamanda 14 inçlik ekran büyüklüğünü optik sürücüyle taçlandırıyor. 14 inçlik model bu haliyle ultrabook sınıfında bir ilk olma özelliği taşıyor. Tabii 13 inçlik modeli tercih edenler optik sürücüden feragat ederek 14,9 mm kalınlığında bir bilgisayar sahibi oluyor.

Her iki bilgisayar da HDMI ve Ethernet portlarına sahip ve depolamada SSD (Solid State Drive) seçeneğine sahip. Bunun yanında 1 Terabayt’a uzanan bir mekanik depolamayla beraber geliyor. Dolayısıyla her türlü donanımı içinde barındırabilen cihazlar sadece harici ekran kartı seçeneği sunamıyor.

Aralık ayının sonunda piyasaya çıkması planlanana Series 5 Ultra serisinde Intel’in Sandy Bridge işlemcileri kullanılıyor. 13 inçlik modelinin 1.300, 14 inçlik modelininse 1.345 dolar fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.